Preskočit na obsah

MŽP obstaralo od VV technicko-bezpečnostný dohľad gudrónových jám v Predajnej

16.09 2021, TASR

Bratislava 15. septembra – Envirorezort obstaral od Vodohospodárskej výstavby (VV) výkon odborného technicko-bezpečnostného dohľadu gudrónových jám v Predajnej v okrese Brezno. Pre TASR to uviedlo tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. 

V rámci technicko-bezpečnostného dohľadu realizujú vodohospodári pravidelné merania a obhliadky. ,,V prvom rade je nevyhnutné urobiť podrobný geologický prieskum a tento zabezpečuje MŽP SR v spolupráci so Štátnym geologickým ústavom Dionýza Štúra," skonštatovalo tlačové oddelenie. Dodalo, že až výsledky prieskumu preukážu, aká bude najvhodnejšia a najefektívnejšia metóda sanácie envirozáťaže v Predajnej.

MŽP v júni zrušilo verejné obstarávanie na sanáciu gudrónových jám v obci Predajná. Dôvodom bolo, že podmienky súťaže boli nastavené diskriminačne a zamedzilo sa tým konkurencieschopnosti. Rezort vtedy sľúbil, že v najbližšom čase vyhlási nové. Šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO) uviedol, že si vie predstaviť, že by sanáciu robili organizácie spadajúce pod ministerstvo, ako sú Vodohospodárska výstavba, Slovenský vodohospodársky podnik či Štátny geologický ústav Dionýza Štúra

Gudróny predstavujú odpad vznikajúci pri spracovaní ropy. Tieto jamy nad obcou Predajná vznikli uskladnením jedovatých látok z výroby olejov v Petrocheme Dubová už v 60. a 70. rokoch 20. storočia.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Environmentálne záťaže