MŽP navrhuje, aby sa odpady z plastu evidovali podľa chemického zloženia

16.10 2019, TASR

Bratislava, 15. októbra - Odpady z plastu by sa mali evidovať podľa chemického zloženia. Navrhuje to Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR, ktoré tým chce získať presnejšie štatistické údaje o jednotlivých plastových obaloch. Návrh vyhlášky predložil rezort do medzirezortného pripomienkového konania.


Údaje sa ukázali ako potrebné pri príprave analýz zavedenia zálohovania, vplyvu na triedený zber a pri kvantifikácii nákladov pri zbere. Budú sa využívať na skvalitnenie analýz v oblasti odpadového hospodárstva a tiež budú podkladom pri rozhodovaní o nových opatreniach s ohľadom na podporu budovania nových spracovateľských kapacít.

Navrhuje tiež zaviesť nové poddruhy odpadov do podskupiny ,,odpady z mechanického spracovania odpadu, napríklad triedenia, drvenia, lisovania, hutnenia a peletizovania inak nešpecifikované". Mali by sa rozlišovať na PET, HDPE, LDPE, PP, PS, PE a PVC.

Účinnosť vyhlášky navrhuje envirorezort na 1. januára 2020.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Odpady Rezort MŽP SR