MŽP: Majiteľom korytnačky hviezdicovej vznikajú nové povinnosti

28.11 2019, TASR

Bratislava, 27. novembra - Majiteľom korytnačky hviezdicovej vznikajú nové povinnosti v evidencii, preukazovania pôvodu, označovania a vykonávania komercie na území Európskej únie.


TASR o tom informoval hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Tomáš Ferenčák. Nové podmienky chovu a obchodovania sprísnila Európska komisia v Dohovore o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES).

Korytnačka hviezdicová je ohrozeným druhom najmä pre stratu biotopu a medzinárodnému obchodu. Vyznačuje sa dlhovekosťou a kresbami na pancieri.

Od polovice decembra 2019 do polovice marca 2020 musí majiteľ zosúladiť vedenie evidencie s novou právnou úpravou. ,,Musí požiadať aj príslušný okresný úrad podľa miesta držby o vydanie preukazu o pôvode exemplára živočícha alebo MŽP o vydanie výnimky zo zákazu komerčných činností," vysvetlil Ferenčák. Podľa toho ako chce majiteľ s korytnačkou nakladať, tak si môže vybrať medzi preukazom a výnimkou.

Ferenčák pripomenul, že korytnačka musí byť na tieto účely označená mikročipom.

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody Rezort MŽP SR