Preskočit na obsah

MŽP je pripravené diskutovať o zákonoch na záchranu Demänovskej doliny

14.06 2021, TASR

Bratislava, 11. júna – Envirorezort je pripravený diskutovať so zástupcami petície za záchranu Demänovskej doliny o návrhoch zákonov, ktoré spadajú pod jeho gesciu. O výsledkoch diskusie bude potom informovať poslancov parlamentu. Pre TASR to uviedlo tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. 

,,Rezort podporuje diskusiu o situácii v Demänovskej doline a o petičných požiadavkách vrátane stavebnej uzávery," informovalo tlačové oddelenie. Tvrdí, že MŽP je v stálom kontakte s aktivistami z občianskeho združenia Pre dolinu, ktoré petíciu spustilo. Ministerstvo od začiatku sleduje vývoj výstavby v Demänovskej doline a deklaruje, že stojí na strane ľudí a životného prostredia.

Aktivisti odovzdali do parlamentu petíciu na záchranu Demänovskej doliny s viac ako 110.000 podpismi. Žiadajú urýchlené riešenie zmien troch zákonov a prijatie 36 navrhovaných zmien a opatrení na zefektívnenie ochrany prírody v chránených územiach.

Z rokovacieho poriadku parlamentu vyplýva, že petíciu, ktorú podpísalo aspoň 100.000 občanov, prerokuje Národná rada (NR) SR v pléne.

Kancelária NR SR pre TASR reagovala, že petičná výzva nemá charakter petície, ale ide o podnet, ktorý má poslancov informovať o návrhoch súvisiacich s petíciou. Keďže medzi orgánmi oslovenými textom petície nie je uvedená NR SR, kancelária to považuje za doručenie "na vedomie". Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) preto podľa kancelárie nemá povinnosť predložiť petíciu alebo s ňou spojenú petičnú výzvu na rokovanie pléna NR SR.

Organizátori petície na záchranu Demänovskej doliny tvrdia, že nedostatky ich výzvy sú okrajové. Uznali, že parlament nemusí prerokovať petíciu. Žiadajú však prerokovať ich návrhy v príslušných parlamentných výboroch a po dohode vystúpiť v pléne parlamentu.

 

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

EIA,SEA Ochrana prírody