Preskočit na obsah

MŽP chce na výstavbu vodovodov preinvestovať takmer 300 miliónov eur

29.04 2022, TASR

Bratislava 28. apríla – Verejný vodovod úplne chýba v 463 obciach. Envirorezort preto do roku 2027 plánuje preinvestovať takmer 300 miliónov eur. Problémom je aj pomerne zlý stav existujúcich vodovodov.

Rekonštrukcia vodovodov v nežiaducom stave bude stáť približne 39 miliónov eur. Na vodovody v kritickom stave sa predpokladajú investície vo výške 1,3 miliardy eur. Na sociálnej sieti o tom informuje Inštitút environmentálnej politiky (IEP).

Základom pri plánovaní budovania verejných vodovodov sú kritériá uvedené v Priorizácii investičných projektov v rezorte Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. ,,Najdôležitejším kritériom pri výbere je kvalita a kvantita vody, a teda obce s nedostačujúcou kvalitou vody nespĺňajúcou zákonné limity a obce, kde je doterajší zdroj vody nedostatočný, by mali byť uprednostnené," konštatuje IEP. Následne sa pri výbere pozerá na veľkosť obce. Prioritu majú väčšie obce nad 2000 obyvateľov. Analytici doplnili, že obce, v ktorých je možné súbežne stavať vodovod a kanalizáciu, by mali byť tiež uprednostňované.

Priorizácia rozdelila 463 obcí do troch skupín podľa priority na vysokú, strednú a nízku. ,,Najviac obcí sa nachádza v strednej priorite a najmenej vo vysokej, preto by bolo vhodné vyriešiť obce s vysokou prioritou, a tak odstrániť najväčšie problémy v zásobovaní obcí pitnou vodou," priblížil IEP. Dodal, že investície do vodovodov v kritickom stave sa budú zvyšovať, ak sa ich rekonštrukcia bude odkladať.

Na Slovensku je podľa analytikov vodou zásobovaných z verejných vodovodov takmer 90 percent obyvateľstva, čo je menej ako vo vyspelých krajinách Európskej únie. ,,Veľká časť obyvateľstva využíva vodu z domových studní, ktoré často nedosahujú požadovanú kvalitu a v budúcnosti, v dôsledku zmeny klímy, možno ani kvantitu," skonštatovali. Obnovou vodovodov sa zlepší kvalita vody a v období sucha aj jej kvantita. Zároveň sa zabraňuje únikom vody, ktoré zvyšujú náklady na pitnú vodu, tvrdí IEP.

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Rezort MŽP SR Voda Zdravie a ŽP