Preskočit na obsah

MŽP: Bezzásahové zóny vo Vysokých Tatrách zadržia vodu lepšie ako rúbanisko

31.07 2018, TASR

Bratislava, 30. júla - Aj popadané stromy v bezzásahových zónach dokážu v pôde zadržať viac vody ako rúbanisko. V reakcii na kritiku lesníkov to povedalo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Upozornilo tiež, že dva zo šiestich tokov, na ktorých bol vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity, ani nepretekajú bezzásahovým územím.


,,Ak si niekto v dnešnej dobe myslí, že peň na rúbanisku zachytí nejakú vodu, tak ja pokojne môžem odovzdať diplom naspäť na lesnícku školu," vyhlásil Pavol Majko, riaditeľ Správy TANAP.

Ako doplnil Pavel Virág zo Slovenského vodohospodárskeho podniku, v prípade takéhoto enormného množstva zrážok nie je možné predísť prívalovým povodniam. Podľa údajov SHMÚ za niekoľko dní vo Vysokých Tatrách padlo 10 percent z celoročných zrážok.

Generálny riaditeľ Národného lesníckeho centra (NLC) vo Zvolene Ľuboš Halvoň pre TASR povedal, že regulovaný vodný režim v lesnom prostredí môže uspokojivo a dlhodobo plniť iba zdravý les. V bezzásahových zónach však podľa neho dochádza k hromadnému odumieraniu lesa a Tatry ako celok majú preto významne zníženú schopnosť zadržiavať vodu, čo umožňuje prívalové povodne.

 

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Les Ochrana prírody