Preskočit na obsah

MVO vítajú prijatie novely, ktorá definuje zviera ako cítiacu bytosť

28.05 2018, TASR

Bratislava, 25. mája - Novela zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá definuje zviera predovšetkým ako cítiacu bytosť, môže pomôcť odbremeniť plné útulky a znížiť počty týraných a nechcených zvierat. Myslia si to mimovládne organizácie (MVO) združené v iniciatíve Zvierací ombudsman.


,,Je to mimoriadny a historický pokrok pre Slovensko, za ktorý sme spolu s ďalšími organizáciami bojovali viac ako desať rokov," vyjadrila sa odborníčka na trestné právo v oblasti zvieracej agendy Zuzana Stanová. Verí, že zákon odštartuje pozitívne zmeny. Podľa nej ide o dôkaz, že snahy mimovládneho sektora v legislatívnej oblasti môžu byť úspešné.

Iniciatíva zároveň žiada prezidenta, aby zákon čo najskôr podpísal. ,,Odmietame politikárčenie. Určite si radikálne zlepšenia zaslúžia aj iné oblasti nášho života, napríklad ochrana žien a detí pred domácim násilím, ale to neznamená, že správne je zastaviť všetky ostatné iniciatívy a čakať," konštatovala Stanová, ktorá sa zvieracej legislatíve venuje od roku 2007.

Slovensko má podľa nej aj ďalšie zákony, ktorých kontrolou dodržiavania zo strany štátnej správy, orgánov činných v trestnom konaní alebo ďalších kompetentných sa situácia môže radikálne zmeniť. Ide totiž o komplex legislatívnych noriem a nemožno prijatie alebo neprijatie jedného zákona vytrhnúť z celého systému.

Novelu zákona v stredu (23. 5.) schválila Národná rada SR. Zavádza povinné čipovania psov, umožňuje rozšírenie právomocí veterinárnych inšpektorov a prináša opatrenia proti nelegálnym množiteľom. Právna norma mení aj prístup k cirkusovým zvieratám.

 

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Legislatíva