Preskočit na obsah

Múzeum TANAPu bude od pondelka na štrnásť dní zatvorené

29.11 2006, Enviroportal

Múzeum TANAPu bude od pondelka na štrnásť dní zatvorené

Štátne lesy Tatranského národného parku oznamujú, že od pondelka 27. novembra 2006 do nedele 10. decembra 2006 bude Múzeum TANAPu v Tatranskej Lomnici pre verejnosť uzatvorené.

Štátne lesy Tatranského národného parku uzatvorili expozíciu Múzeua TANAPu v Tatranskej Lomnici z dôvodov pravidelnej plánovanej údržby vystavených exponátov. Návštevníkov v priestoroch múzea opätovne jeho prevádzkovatelia privítajú v pondelok 11. decembra 2006.

Stála expozícia Múzea TANAPu oboznamuje návštevníkov s charakterom tatranskej prírody, s jej ochranou a s dejinami sprístupňovania Tatier. Výstavná časť múzea je rozdelená na prírodovednú, prírodoochranársku, historickú a etnografickú sekciu. Prírodovedná časť sprístupňuje návštevníkom poznatky o geologickej stavbe, flóre a faune Západných, Vysokých a Belianskych Tatier. V prírodoochranárskej časti majú návštevníci možnosť spoznať históriu vývoja ochrany prírody vo Vysokých Tatrách, činnosť Horskej služby a takisto výskum prebiehajúci na území národného parku v súčasnosti. Historická časť expozície približuje návštevníkom históriu osídlovania územia Tatier a vplyv ľudských aktivít na pretváranie ich prírodného prostredia. Etnografická časť múzea zhromažďuje a prezentuje predmety približujúce hmotnú a duchovnú kultúra ľudu z podtatranských a tatranských obcí.

História múzea TANAPu siaha až do roku 1883, keď bolo v Poprade založené Uhorským karpatským spolkom Karpatské múeum. Múzeum TANAPu od svojho vzniku v roku 1957 až do roku 1959 sídlilo v Podtatranskom múzeu v Poprade. Zbierky múzea obsahujú množstvo predmetov z oblasti botaniky, zoológie, histórie, kartografie, geológie a etnografie.

Múzeum má celoročnú prevádzku. V mesiacoch september až máj je otvorené v pondelok až piatok od 8.00 h do 16.30, v sobotu a nedeľu od 8.00 h do 12.00. V mesiacoch jún až august je prevádzkový čas upravený v pondelok až piatok od 8.00 h do 17.00 a v sobotu a nedeľu od 8.00 h do 15.00. Dospelí platia vstupné 30 Sk, deti do 6 rokov majú vstup zadarmo, deti nad 6 rokov zaplatia vstupné 10 Sk. Vstupné pre jednotlivca v prípade školských skupín nad 20 detí je 5 Sk.

Múzeum TANAPu v Tatranskej Lomnici v správe Štátnych lesov TANAPu patrí medzi najnavštevovanejšie múzeá svojho druhu na Slovensku. Ročne si jeho expozície prezrie vyše 50 000 návštevníkov.

Zdroj: ŠL TANAPu

Copyright © Enviroportal 2023

Súvisiace články

Značky