Preskočit na obsah

MPRV: RVPS nevydala príkazy na usmrtenie ďalších šeliem na ranči v Žiline

24.05 2023, TASR

Bratislava, 23. mája – Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) nevydala žiadne príkazy na usmrtenie ďalších exotických šeliem na ranči v Žiline-Brodne. 

Uviedlo to Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Europoslanec Martin Hojsík (Progresívne Slovensko) a iniciatíva Zvierací ombudsman vyzývajú štát, aby hľadal pre zvieratá nové pôsobisko.

,,Vo všeobecnosti vnímame skutočne citlivo, ale zároveň pragmaticky hľadisko etického riešenia problému z pohľadu veterinárnej profesie a s ohľadom na zvieratá. Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR a RVPS konajú a musia konať vždy iba legálne a v zmysle platnej legislatívy," skonštatovalo ministerstvo.

Štát musí podľa Hojsíka a Zvieracieho ombudsmana hľadať legálne a etické riešenie na zabezpečenie nového pôsobiska pre exotické zvieratá, ktoré ostali na ranči. Zároveň možnú záchranu riešia so slovenskými a medzinárodnými organizáciami na ochranu zvierat. Veterinárna správa nebude brániť procesu umiestnenia zvierat pri dodržaní podmienok welfare (životná pohoda zvierat, pozn. TASR) a platných právnych predpisov. Rokovania o umiestnení zvierat sú vecou majiteľa či chovateľa.

,,Kedy a kde by sa mohli previezť, nie je otázkou na RVPS (ŠVPS), to záleží od majiteľa/chovateľa, ako rýchlo sa podarí zmanažovať toto premiestnenie po nájdení nového (vyhovujúceho) umiestnenia, pri dodržaní legislatívnych podmienok umožňujúcich daný presun," konštatoval rezort. ,,Štát musí takisto nariadiť opatrenie zástupcom prevádzkovateľa, aby sa na čas nevyhnutný na zabezpečenia náhradnej starostlivosti zákonne o zvieratá starali," vyzývajú Hojsík s iniciatívou.

RVPS tvrdí, že nariadila opatrenia pre prevádzkovateľa a zariadenie niekoľkokrát skontrolovala. Polícia i zdravotní záchranári boli minulý týždeň privolaní na ranč v Žiline po tom, ako sa muž – ošetrovateľ nevrátil z výbehu exotických šeliem. Záchranári našli na mieste časti ľudského tela. Presnú príčinu smrti určí podľa polície až pitva. Jedno zviera tam zastrelila polícia a druhé uspal veterinárny lekár. V objekte zostalo ďalších 16 tigrov a levov. 

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody