X Vážení návštevníci portálu,
dovoľujeme si Vás upozorniť, že v piatok 22. 1. (po 16:00) bude Enviroportál nedostupný z dôvodu technickej údržby. Ďakujeme za pochopenie.
Tím Enviroportálu

Most-Híd chce umožniť MŽP zamietnuť návrh na určenie prieskumného územia

03.09 2018, TASR

Bratislava, 2. septembra - Ministerstvo životného prostredia by mohlo zamietnuť návrh na určenie prieskumného územia, ak ložisko vyhradeného nerastu nebude možné v budúcnosti využívať. A tiež vtedy, ak by bolo určenie prieskumného územia v rozpore s verejným záujmom.


Tieto zmeny má priniesť novela zákona o geologických prácach (geologický zákon), ktorú na septembrovú parlamentnú chôdzu predložili poslanci Mosta-Híd Peter Antal, Peter Kresák a Tibor Bastrnák. Po novom by si ministerstvo mohlo vyžiadať podklady týkajúce sa možného budúceho využitia ložiska alebo ak sú na to závažné dôvody verejného záujmu. A aj na základe toho by potom rozhodovalo o návrhu na určenie prieskumného územia.

Návrh má tiež určiť povinnosť ministerstva, ako správneho orgánu konajúceho vo veci núteného obmedzenia vlastníckeho práva, dôkladne sa v konaniach zaoberať otázkou prevažujúceho verejného záujmu. ,,Doterajšia úprava takúto povinnosť ministerstvu výslovne neukladá," vysvetľujú poslanci. Novela by podľa nich mala skvalitniť rozhodovaciu činnosť ministerstva a súčasne zlepšiť postavenie vlastníka záujmovej nehnuteľnosti.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Geológia Legislatíva Rezort MŽP SR