Vyšetrovateľ navrhol obžalovať exministrov, nepovolili ťažbu v Tatrách

21.04 2016, TASR

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) navrhol obžalovať dvoch bývalých ministrov životného prostredia Lászlóa Miklósa (SMK) a Jaroslava Izáka (SNS). Dôvodom je, že nedovolili vyťažiť spadnuté drevo z najprísnejšie chránených tatranských dolín Tichá a Kôprová po veternej kalamite v roku 2004.


Vo svojom najnovšom vydaní o tom informuje týždenník Plus 7 dní. ,,Úradu špeciálnej prokuratúry bol doručený spisový materiál s návrhom na podanie obžaloby. Dozorujúci prokurátor po preštudovaní spisového materiálu rozhodne o ďalšom postupe," povedala pre Plus 7 dní hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová. Oboch stíhajú od roku 2012, keď proti nim vzniesli obvinenie pre ohrozenie a poškodenie životného prostredia a v prípade Jaroslava Izáka aj pre marenie úlohy verejným činiteľom, píše týždenník.

Bývalí šéfovia rezortu mali nečinnosťou spôsobiť, že sa v Tatrách premnožil lykožrút. Lesníci tvrdia, že ak by sa drevo vyťažilo, škoda by nebola taká veľká, drevo sa tiež mohlo ďalej využiť. Miklós svoje rozhodnutie pre Plus 7 dní obhajoval. Obvinenie označil za vykonštruované, majú byť za ním ľudia s vyššími záujmami. Exministrom hrozí osem rokov za mrežami.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Environmentálna kriminalita Les