Mojtín: Osud skalného brala nad jedinou cestou do obce bude známy v novembri

23.08 2018, TASR

Mojtín, 22. augusta – Definitívne riešenie situácie okolo skalného brala Smetlička nad príjazdovou cestou do podhorskej obce Mojtín v Púchovskom okrese by malo byť výsledkom komplexného geologického a statického prieskumu.


Obec na prieskum a čiastočnú sanáciu brala získala dotáciu 120.000 eur z Environmentálneho fondu. Prieskum majú ukončiť v novembri. Ako informoval starosta Mojtína František Staňo, problém brala s hmotnosťou niekoľko stoviek ton rieši obec už dve desaťročia. Smetlička sa týči nad jedinou prístupovou cestou do obce a v prípade zrútenia by obec úplne odrezala od sveta.

„Počas 11 rokov, odkedy sme začali merať šírku škáry medzi bralom a skalným podkladom, sa medzera zväčšila o 18 centimetrov. Myslím si, že je to dosť na to, aby sme sa problému venovali intenzívnejšie. Obec s rozpočtom 135 000 eur nemá prostriedky na to, aby urobila čo i len prieskum brala. Preto sme sa obrátili na Ministerstvo životného prostredia SR a z Environmentálneho fondu sme získali financie na prieskum,“ skonštatoval starosta s tým, že sa tak stalo aj vďaka ústretovosti envirorezortu.

Podľa starostu bude výsledkom prieskumu návrh definitívneho projekčného riešenia sanácie brala, prípadne návrh prác a opatrení, ktoré bude treba na brale urobiť.

„Ak by došlo k situácii, že cestu bude potrebné úplne uzatvoriť, bude nevyhnutná iná prístupová cesta do obce. Jediným riešením by bola výstavba asi 2,2-kilometrového úseku cesty od obce Pružina na mieste terajšej strmej poľnej cesty. Sme pripravení aj s pomocou Ministerstva vnútra SR a krízového štábu túto situáciu riešiť,“ doplnil Staňo s tým, že celkové náklady predpokladajú vo výške asi 400 000 eur.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Geológia Mestské a vidiecke ŽP