MO SR: V Šenkvickom háji budú v máji postrekovať premnoženú mníšku veľkohlavú

09.05 2019, TASR

Bratislava, 8. mája - V lokalite Šenkvického hája dôjde počas mája k postreku kalamitne premnoženej mníšky veľkohlavej. Upozorňujú na to Vojenské lesy a majetky SR, štátny podnik. Cieľom je zabrániť vzniku vážnych a nezvratných ekologických a celospoločenských škôd na tomto ekosystéme.


,,V súčasnosti je v tejto lokalite na jednotlivých stromoch pozorovaných od 20 do 50 hubiek. Na jeden dub tak pripadá približne 10 000 až 50 000 húseníc, čo môže spolu s deficitom zrážok znamenať úplné zničenie tohto biotopu," informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Danka Capáková.

S postrekom by sa malo začať v pondelok (13. 5.), a to v rozmedzí približne piatich dní. Štátny podnik bude pozemný postrek vykonávať jednotlivo a v nesúvislých plochách do výmery dvoch hektárov. Nepôjde teda o celoplošný postrek. Aplikovať sa bude biologický prípravok Biobit XL. Ide o nechemickú biologickú a selektívnu látku, čo znamená, že k jej aktivácii dochádza v prostredí čriev húseníc.

O postreku budú informovať verejnosť aj informačné tabule. Priamo v lokalite budú tiež zamestnanci štátneho podniku.

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody