24.09 2012, Enviroportal
Takmer tretina obyvateľov európskych miest je vystavená nadmerným koncentráciám tuhých častíc (PM) v ovzduší. Tuhé častice patria z hľadiska škodlivosti pre ľudské zdravie k najzávažnejším látkam znečisťujúcim životné prostredie, pretože prenikajú do citlivých častí dýchacej sústavy. EÚ dosiahla v uplynulých desaťročiach pokrok pri znižovaní úrovne látok, ktoré spôsobujú acidifikáciu ovzdušia. Z novej správy, ktorú zverejnila Európska environmentálna agentúra (EEA), však vyplýva, že v mnohých európskych regiónoch pretrvávajú problémy s koncentráciou PM v ovzduší a prízemným ozónom.
Komisár pre životné prostredie Janez Potočnik vyhlásil: "Táto správa nám v príhodný čas pripomína, aká dôležitá je kvalita vzduchu pre zdravie našich občanov. Preto by som chcel, aby sme rok 2013 vyhlásili za "rok ovzdušia", a preto sa zameriam na sprísnenie našich právnych predpisov o kvalite vzduchu, aby sme sa mohli pustiť do riešenia problémov, ktoré správa identifikovala."
Profesorka Jacqueline McGlade, výkonná riaditeľka EEA, dodala: "Vďaka politike Európskej únie sa v uplynulom desaťročí podarilo znížiť emisie mnohých látok znečisťujúcich ovzdušie, ale môžeme dosiahnuť viac. V mnohých krajinách sú koncentrácie týchto látok ešte stále nad právnymi a odporúčanými limitmi, ktoré sa stanovili s cieľom chrániť zdravie európskych občanov. Znečistené ovzdušie vskutku skracuje dĺžku ľudského života - v najznečistenejších mestách a regiónoch približne o dva roky."
EEA vo svojej správe Kvalita vzduchu v Európe - správa za rok 2012 (EN) preskúmala účinky vystavenia látkam znečisťujúcim ovzdušie na občanov a zachytila momentálny stav kvality ovzdušia v Európe. Účelom správy je podporiť vypracovanie účinnejších politík zameraných na čistotu ovzdušia.
EEA v uplynulých rokoch každoročne uverejňovala informácie o emisiách znečisťujúcich životné prostredie a o emisiách presahujúcich stropy stanovené v smernici o národných emisných stropoch (NEC)(EN). Koncom tohto roka uverejní retrospektívnu analýzu toho, či sa podarilo dosiahnuť ciele v oblasti zdravia a životného prostredia vytýčené v smernici NEC.
Európska komisia pripravuje preskúmanie legislatívy EÚ týkajúcej sa ovzdušia spoločne so zainteresovanými stranami a osobitný dôraz bude pritom v roku 2013 klásť na politiky boja proti znečisteniu ovzdušia.
Zlá kvalita vzduchu môže spôsobovať srdcové ochorenia, respiračné problémy, rakovinu pľúc, ťažkosti s dýchaním a iné ochorenia. Niektoré látky znečisťujúce prostredie môžu mať za následok eutrofikáciu, znížené poľnohospodárske výnosy, spomalený rast lesov a rovnako aj vplyv na klímu. Emisie viacerých látok znečisťujúcich prostredie sa v uplynulých rokoch podarilo znížiť, v dôsledku čoho sa v určitých oblastiach zaznamenalo zlepšenie kvality vzduchu. Nie vo všetkých prípadoch sa však zaznamenal aj zodpovedajúci pokles koncentrácie látok znečisťujúcich atmosféru. Pretrvávajúce problémy s kvalitou vzduchu si vyžadujú ďalšie úsilie pri redukovaní emisií viacerých látok znečisťujúcich prostredie.
Zdroj: EEA
Copyright © Enviroportal 2022