Preskočit na obsah

Minister Jaroslav Izák otvoril v Slovenskej Ľupči linku na recykláciu chladiacich zariadení

05.12 2006, Enviroportal

Minister Jaroslav Izák otvoril v Slovenskej Ľupči linku na recykláciu chladiacich zariadení

Dve nové recyklačné linky na zhodnocovanie chladiacich zariadení a na zhodnocovanie svetelných zdrojov (žiarivky, výbojky) spustila za účasti ministra životného prostredia SR Jaroslava Izáka do prevádzky firma Elektro recykling v Slovenskej Ľupči.
Recyklačné linky v Slovenskej Ľupči ožili v piatok 1. decembra 2006. Rozvoj recyklačného priemyslu, ktorý navracia do výroby už raz použité suroviny, čím pomáha šetriť prírodné zdroje, je jednou z priorít súčasného ministerstva životného prostredia.

Nové recyklačné linky boli vybudované s investičným nákladom 140 miliónov Sk. Dve tretiny nákladov pokryla spoločnosť Elektro-recycling z fondov Európskej Únie. Linka na recykláciu chladiacich zariadení zhodnocuje použité chladničky a mrazničky až na 96 %. Výsledným produktom po recyklácii chladničiek sú odseparované železné a neželezné kovy a plasty.

Recyklácia žiariviek s obsahom ortute má takmer stopercentnú účinnosť, ročná kapacita linky predstavuje 4 milióny žiariviek a výbojok. Táto recyklačná linka separuje sklený a kovový odpad zo svetelných zdrojov. Hoci slovenský trh nestačí pokryť plnú kapacitu recyklačnej linky na žiarivky, s dovozom odpadu zo zahraničia sa zatiaľ neuvažuje.

Obe linky na zhodnocovanie starých chladničiek a mrazničiek a žiarivkových svietidiel patria medzi najmodernejšie v Európe. Ich vybudovanie a prevádzka vytvára základ pre splnenie povinností výrobcov a dovozcov v oblasti zberu a kompletného zhodnocovania elektrických a elektronických zariadení v zmysle európskych smerníc. Na Slovensku by sa mali do roku 2008 zhodnocovať ročne 4 kilogramy elektroodpadov na osobu. V súčasnosti je Slovensko v tejto oblasti na úrovni 1,7 kg na obyvateľa za rok.


Zdroj: MŽP SR

Copyright © Enviroportal 2023

Súvisiace články

Značky