Preskočit na obsah

Minister Budaj víta druhú petíciu Klíma ťa potrebuje

05.10 2021, TASR

Bratislava 1. októbra – Iniciatíva Klíma ťa potrebuje po roku spustila ďalšiu petíciu. Žiada v nej politikov, aby vyhlásili stav klimatickej núdze a zaviazali sa k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality výrazne pred rokom 2050. Za necelý týždeň ju podporilo vyše 20 000 ľudí.

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) iniciatívu víta. Treba podľa neho mobilizovať, aby si rezorty a politici priznali, že klimatická zmena tu je a začali sa jej prispôsobovať.

,,Minuloročnú petíciu politici odignorovali a preto sme sa vrátili s jej pokračovaním. Každá a každý, kto má záujem sa pripojiť, môže podpísať druhú petíciu Klíma ťa potrebuje. Žiadame vyhlásenie stavu klimatickej núdze, dosiahnutie uhlíkovej neutrality a spoločný plán podložený reálnymi prepočtami, ako ju dosiahnuť,” hovorí iniciátorka petície Natália Pažická.

V rámci petície Klíma ťa potrebuje požaduje vypracovanie konceptu reforiem vo viac ako desiatich oblastiach, okrem iného v energetike, priemysle, poľnohospodárstve či v školstve tak, aby zmena na neuhlíkovú ekonomiku znamenala modernejšiu a zdravšiu krajinu s väčším počtom kvalitne ohodnotených pracovných miest.

,,Musíme sa prispôsobiť klimatickej zmene, investovať do zmeny priemyslu, v doprave a v každodennom živote," apeluje minister. Tvrdí, že rezort pripravuje akčný plán a veľký klimatický zákon, prvý svojho druhu, ktorým bude reagovať na klimatické zmeny. Za dôležitý nástroj považuje v tomto kontexte aj prevod lesov v národných parkoch s cieľom dosiahnuť zonáciu, a tak zvýšiť vodozádržnú schopnosť a uchovať biodiverzitu a prírodné bohatstvo lesov.

Envirorezort pracuje tiež na zmenách v zákonoch o územnom plánovaní a EIA. ,,Už v samotnom plánovaní miest a obci sa dá predvídať klimatická zmena a potrebné kroky, ktoré musíme urobiť, či už vo vzhľade priestranstiev alebo okolia miest a takisto v predvídaní záplav, ktoré sú súčasťou klimatickej zmeny," vysvetlil Budaj.

Prvú petíciu iniciatívy Klíma ťa potrebuje podpísalo vyše 127 000 ľudí. Parlament po jej prerokovaní v marci prijal uznesenie, ktorým konštatoval závažnosť problému klimatickej zmeny a potreby jej prioritného riešenia v zmysle Parížskej dohody. Vláde ním odporučil viaceré kroky. Stav klimatickej núdze však Národná rada SR nevyhlásila. Iniciatíva nebola s výsledkom spokojná, uznesenie podľa nej len málo odzrkadlilo nastolené požiadavky petície.

 

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena Mimovládne organizácie Rezort MŽP SR