Mimovládky kritizujú, že zo zákona o ochrane prírody vypadol kľúčový bod

28.05 2019, TASR

Bratislava, 28. mája - Z novely zákona o ochrane prírody, o ktorej má v stredu (29. 5.) rokovať vláda, vypadol zámer, aby pozemky v chránených územiach prešli do správy štátnej ochrany prírody. Upozorňujú na to mimovládne organizácie WWF Slovensko, Inštitút pre ochranu prírody, BROZ, SOS/BirdLife, Iniciatíva My sme les a OZ Prales.


Zároveň im prekáža, že envirorezort riadne neuzavrel rokovania o ich hromadnej pripomienke, ktorú podporilo 30.000 ľudí. ,,Je veľká škoda, že ministerstvo životného prostredia ustúpilo od snahy presunúť pozemky pod ochranu prírody aspoň v piatom – najprísnejšom stupni ochrany prírody. Na toto opatrenie dozrel čas a má silnú podporu verejnosti," hovorí Milan Janák z WWF Slovensko.

Organizácie sú tiež presvedčené, že ministerstvo porušilo práva verejnosti vyplývajúce zo zákona o tvorbe právnych predpisov a legislatívnych pravidiel vlády. ,,Predstavitelia ministerstva pristúpili k rozporovým rokovaniam o hromadnej pripomienke len formálnym spôsobom a to napriek nebývalému záujmu verejnosti. Rokovanie ostalo neukončené, nebol z neho spracovaný záznam a zástupcom verejnosti nebolo umožnené rokovať s politickými predstaviteľmi ministerstva," tvrdí Imrich Vozár z Via Iuris.

Ochranári v pripomienke žiadali skorší presun štátnych pozemkov pod Štátnu ochranu prírody (ŠOP) SR aj skoršiu platnosť zákazov súvisiacich s lesným hospodárením v chránených územiach. Chceli tiež viac chrániť krajinný ráz a zakázať poľovať či loviť ryby od štvrtého stupňa ochrany. Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) v čase podania pripomienky na sociálnej sieti napísal, že ho teší záujem toľkých ľudí o slovenskú prírodu.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Legislatíva Les Mimovládne organizácie Ochrana prírody