Michalovce: Ochranári sa snažia odstrániť glejovku americkú z Raškovského luhu

07.09 2020, TASR

Michalovce, 6. septembra – Rastlinu s názvom glejovka americká sa snažia ochranári zo Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat odstrániť z Prírodnej rezervácie Raškovský luh.

Jednou z lokalít, kde zaznamenali výskyt spomenutej invazívnej rastliny, je aj okolie cesty medzi obcami Veľké Raškovce a Vojany v okrese Michalovce.

,,Nachádzajú sa tam lesné aj lúčne biotopy s výskytom vzácnych druhov živočíchov a rastlín, ako sú napríklad bleduľa letná, graciola lekárska, sitina černastá, cesnak hranatý, žltuška žltá, korunkovka strakatá a fialka nízka. Nachádza sa tam aj krvavec lekársky, ktorý je živnou rastlinou pre európsky významný druh motýľa modráčika krvavcového,“ uviedol botanik CHKO Vihorlat Ján Bosák s tým, že Raškovský luh je zároveň súčasťou európskej sústavy chránených území.

Aby ochránili pôvodné rastlinné a živočíšne spoločenstvá, už druhý rok za sebou pristúpili k odstraňovaniu spomenutej inváznej rastliny. ,,Dúfame, že sa nám ju podarí v území oslabiť, následne časom úplne odstrániť," skonštatoval Bosák.

Glejovka americká (Asclepias syriaca) je nepôvodný druh invázne sa rozširujúci prevažne na území južného Slovenska, na priepustných (pieskových) pôdach. Rozmnožuje sa vegetatívne, plazivými podzemkami, aj generatívne, produkuje množstvo semien s chumáčikmi, ktoré môžu byť rozširované vetrom na odľahlejšie miesta. Rastlina vylučuje do pôdy látky, ktoré odpudzujú iné rastlinné druhy, a tak si uvoľňuje životný priestor pre svoje rozširovanie a vytvára tak monotypické mohutné zárasty, čím vytláča pôvodné druhy rastlín.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody