Michalovce: Najstarší dub na východe ošetrili

02.09 2019, TASR

Michalovce, 23. augusta – Dub letný nachádzajúci sa v širšom centre Michaloviec, ktorý bol v roku 1996 vyhlásený za chránený, v týchto dňoch ošetrili. Ošetrenie arboristami predĺži jeho životnosť, posilní jeho stabilitu a zvýši tiež bezpečnosť v jeho okolí.


Ošetrenie duba realizovali špecialisti na ošetrovanie drevín, arboristi pod vedením Martina Kolníka. ,,V rámci ošetrenia bol na dube vykonaný bezpečnostný rez podľa arboristického štandardu, odstránili sa suché a poškodené konáre," uvádzajú ochranári s tým, že horizontálne konáre sa tiež posilnili dynamickou väzbou. Zo stromu boli podľa ich ďalších slov odstránené takisto suché a poškodené konáre a tiež imelovec.

Kolník, ako ochranári informujú, zároveň odporučil vyvarovať sa vážnejším terénnym úpravám v koreňovom priestore stromu, pretože by mohli zdravie tejto dreviny vážne poškodiť.

Dub, ktorého odhadovaný vek je 370 rokov, má obvod kmeňa 710 centimetrov, výšku 26 metrov a šírku koruny 20 metrov. Ako uvádzajú ochranári, patrí medzi najmohutnejšie a najstaršie duby na východe Slovenska. Odborný posudok a jeho ošetrenie zabezpečila súkromná spoločnosť, na parcele ktorej rastie.

Informuje o tom Správa Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat na svojej internetovej stránke.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Les Ochrana prírody