Maldivy: Vláda zasadala v mori, aby upozornila na globálne otepľovanie

17.10 2009, TASR

Maldivy: Vláda zasadala v mori, aby upozornila na globálne otepľovanie

Male 17. októbra (TASR) Vláda súostrovnej republiky Maldivy v Indickom oceáne dnes zasadala pod vodou. Cieľom prvého takéhoto zasadnutia vládneho kabinetu na svete bolo upozorniť na nárast hladín morí, ktorý ohrozuje existenciu ich krajiny.

Maldivský prezident Muhammad Našíd, 11 jeho ministrov, viceprezident a tajomník vlády sa v čiernych potápačských skafandroch ponorili na dno tyrkysovej lagúny do hĺbky takmer štyroch metrov. V krištáľovo čistej vode si sadli za pripravené stoly, kde počas polhodinového stretnutia podpísali výzvu SOS z Maldív.

,,Musíme sa zjednotiť vo svetovom úsilí o zastavenie ďalších nárastov teplôt. Klimatické zmeny sa dejú a ohrozujú práva a bezpečnosť všetkých na Zemi," uvádza posolstvo. Našíd a jeho ministri sa na nezvyčajné zasadnutie pripravovali dva týždne. Dorozumievali sa pri ňom naučenými gestami a pomáhali im profesionálni potápači.

Súostrovie ležiace južne od Indie, najznámejšie odľahlými tropickými letoviskami a nedotknutými plážami, patrí k najviac ohrozeným zo strany zvyšujúcich sa hladín morí. Ak sú predpovede OSN správne, do roku 2100 oceán zaplaví väčšinu Maldív.

Našíd sa zaradil medzi popredné svetové hlasy upozorňujúce na nepriaznivé dôsledky globálneho otepľovania. Prisľúbil, že Maldivy sa do desiatich rokov stanú prvou krajinou, ktorá bude CO2 neutrálna, teda všetky emisie oxidu uhličitého vykompenzuje inými opatreniami.

Maldivský prezident krátko po vlaňajšom nástupe do funkcie tiež ohlásil založenie fondu na kúpu novej domoviny pre 350.000 obyvateľov jeho krajiny. Neskôr však priznal, že takýto plán nemôže uskutočniť vzhľadom na stav maldivského hospodárstva. Maldivy, ktoré tvorí takmer 2 000 koralových ostrovčekov, sú najnižšie položenou krajinou na svete. Najvyšší bod súostrovia leží 2,3 metra nad morom a priemerná výška zeme predstavuje 1,5 metra.

Zdroj: Reuters, AP

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky