Malcov: Lesy SR chcú obhospodarovať lesy šetrnejšie a ekologickejšie

09.09 2020, TASR

Malcov, 8. septembra – Prírode blízke hospodárenie v lesoch Natura 2000 bolo témou utorkového stretnutia lesníkov z východného Slovenska v obci Malcov v okrese Bardejov. V lesoch nad obcou Livov sa oboznámili s tým, ako po 20 rokoch vyzerá špeciálne udržiavaný les. Tento spôsob chcú Lesy SR zaviesť i v ďalších častiach Slovenska.


Podľa generálneho riaditeľa Lesov SR Mateja Vigodu daná lokalita patrí do územia Natura 2000, kde by sa podľa mnohých názorov nemalo hospodáriť. ,,Máme možnosť vidieť návod - ako na to. Neodkrývať plochy, hospodáriť jemne, citlivo, s tým, že ostávajú na ploche stromy na dožitie. Vyberáme skutočne citlivo a posudzujeme každý jeden strom. Bežný spôsob obhospodarovania spočíval v tom, že to zjednodušene povedané vyzeralo ako poľnohospodárstvo – zasadiť a zožať," povedal Vigoda.

Lesníci podľa jeho slov individuálne posudzujú každý strom. Buk je tu veľmi silný, zadusí všetko ostatné. ,,Ak to necháme tak, bude z toho jednoliata bučina. Naším prístupom dáme jedličke šancu, aby tomu buku mohla konkurovať," vysvetlil Vigoda.

Staré stromy ostávajú v lesoch a zaplatiť ich má Štátna ochrana prírody. ,,Je to za účelom zvyšovania biodiverzity. Jedľa je nádherná svojou dlhovekosťou. Jej životný cyklus je raz taký dlhý ako ostatných hospodárskych drevín,“ doplnil Vigoda

V spoločnosti je podľa neho v súčasnosti drevo na druhom mieste. Na prvom je kvalita životného prostredia. ,,Myslím si, že v traktorových terénoch, to je v sklonoch do 40 percent, je možné to uplatniť takmer všade. Nehovorím, že prestávame rúbať, lebo je požiadavka spoločnosti na drevo,“ skonštatoval Vigoda.

,,Dokonca sme tu vyrúbali ešte viacej kubíkov dreva, ako keby sme robili klasickými postupmi. Keď ste si všimli, ten les nám stále produkuje, prirastá a plní aj všetky iné mimoprodukčné funkcie. Nedorúbalo sa tu žiadne východisko obnovy," doplnil Pavel Mikluš z prešovského odštepného závodu Lesov SR.

Projekt Pro Silva sa týka na Slovensku v súčasnosti približne 10 000 hektárov lesa z celkových asi 900 000.

,,Územie NP Slovenský raj obhospodaruje z väčšej časti odštepný závod v Prešove, takže sme tu v podstate na výzvedách, na skusoch. Môžeme povedať, že pekne to v týchto lesoch vyzerá a máme sa inšpirovať aj v národnom parku," dodal riaditeľ Správy Národného parku (NP) Slovenský raj Tomáš Dražil.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Les Ochrana prírody