Madrid, známy nepríjemnými výfukovými plynmi, aktivoval zákaz znečisťujúcich áut

02.12 2018, TASR

Madrid, 30. novembra - Madrid uviedol do platnosti nariadenie proti znečisťovaniu ovzdušia, ktoré podstatne obmedzuje vstup súkromných vozidiel do centra španielskeho hlavného mesta a zároveň úplne zakazuje najviac znečisťujúce autá. Informovala o tom v piatok tlačová agentúra AP.


Plán, o ktorom sa viedli veľké diskusie, zavádza v jadre Madridu 472-hektárovú nízkoemisnú zónu. Cieľom je vyčistiť ovzdušie ulíc od nezdravých výfukových plynov. Benzínové autá vyrobené pred rokom 2000 a dieselové autá registrované pred rokom 2006 sú zo zóny vykázané, inak im hrozí pokuta 90 eur.

Výnimku tvoria iba autobusy verejnej dopravy, taxíky, vozidlá obyvateľov, niektoré profesionálne vozidlá a ďalšie. Vstup majú povolený elektrické autá s nulovým vypúšťaním emisií.

Niektorí miestni politici tvrdia, že plán bude mať mizivý účinok na kvalitu ovzdušia a že je to len propagačný ťah madridskej starostky Manuely Carmenovej na získanie sympatií verejnosti. Ľavičiarka a bývalá sudkyňa Carmenová v piatok vyhlásila, že tí, čo sa stavajú proti zmenám, si na obmedzenia zvyknú a budú viac využívať verejnú dopravu.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Doprava Ovzdušie Zdravie a ŽP