Maďarsko: Vo vodách Dunaja v Budapešti našli 52 druhov liečiv

26.06 2020, TASR

Budapešť, 25. júna - Na budapeštianskom úseku Dunaja našli maďarskí experti vo vode 52 druhov účinných látok farmaceutík, pričom v pitnej vode hlavného mesta ich objavili 32 druhov. Informoval o tom vo štvrtok spravodajský server Privátbankár. hu. s odvolaním sa na štúdiu zverejnenú v aktuálnom čísle časopisu Environment Pollution.


Vedci vo vyše 200 odobratých vzorkách v rámci niekoľko rokov trvajúceho programu hľadali 111 druhov látok používaných vo farmaceutickom priemysle.

V každej vzorke našli bisoprolol, ktorý je zo skupiny betablokátorov a slúži na znižovanie krvného tlaku. Jeho koncentrácia dosiahla 3,80 ng/liter. V 105 vzorkách našli takisto liečivo na znižovanie krvného tlaku - metoprolol, ten v koncentrácii 11,4 ng/liter, ako aj ďalší liek proti vysokému krvnému tlaku, perindopril, ktorého výskyt vo vzorkách bol 92,5-percentný a jeho koncentrácia 5,16 ng/liter.

V 42 percentách vzoriek potvrdili prítomnosť hormónov, najmä estrogén používaný v antikoncepčných tabletkách. Vzorky ho obsahovali v koncentrácii v priemere 0,32 ng/liter.

Vo vzorkách vôd našli viaceré antidepresíva ako karbamazepint, lidokain, tramadol a lamotrigin.

Použité testy neboli vhodné na vykazovanie antibiotík vo vodách rieky a v pitnej vode, takýto program začnú realizovať na budúci rok.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Voda Zdravie a ŽP