Maďarsko: V Budapešti sa tisíce ľudí zapojilo do klimatického štrajku

02.12 2019, TASR

Budapešť, 29. novembra - Tisíce ľudí sa v piatok pripojili v Budapešti k celosvetovej vlne klimatického štrajku, pre ktorý zaviedla maďarská polícia v hlavnom meste množstvo dopravných obmedzení.


Podľa spravodajského servera Index.hu podujatie už po štvrtý raz zorganizovala maďarská skupina študentov z medzinárodnej iniciatívy Fridays for Future (Piatky pre budúcnosť).

Demonštranti sa o 13.00 h vydali z Baťánovho námestia cez Bemove nábrežie a Margitin most na Kossuthovo námestie. Napriek daždivému počasiu sa ich zišlo niekoľko tisíc. Medzi účastníkmi je množstvo stredoškolákov, ale aj žiakov základných škôl.

K protestnému pochodu sa pridal aj nový budapeštiansky starosta Gergely Karácsony, ktorý zdôraznil, že situácia s klímou Zeme je kritická, a že tento problém nie je možné ignorovať. Klimatický štrajk sa bude konať aj v ďalších 15 mestách Maďarska.

Séria piatkových podujatí v mnohých krajinách sveta sa koná krátko predtým, ako sa 2. decembra v Madride začne svetová konferencia OSN o zmene klímy (COP25).

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena