Preskočit na obsah

MAAE: Práce na likvidácii Fukušimy prebiehajú pozoruhodným tempom

20.05 2022, TASR

Tokio 19. mája – Práce na likvidácii jadrovej elektrárne Fukušima, ktorú v roku 2011 zasiahla vlna cunami, zaznamenali pozoruhodný pokrok. Vo štvrtok to uviedol šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Mariano Grossi. 

Grossi počas dvojdňovej návštevy Japonska navštívil fukušimskú elektráreň, aby si urobil obraz o priebehu likvidačných prác. Podľa vlastných slov bol ,,prekvapený pozoruhodným pokrokom, ktorý sa napriek pandémii dosiahol za posledné dva roky".

Očakáva sa, že proces likvidácie elektrárne môže trvať až štyri desaťročia. Z poškodených reaktorov treba odstrániť palivové tyče a zbaviť sa aj kontaminovanej rádioaktívnej vody, ktorá je momentálne uskladnená v obrovských nádržiach. Japonská vláda plánuje túto vodu prečistiť, zbaviť všetkých rádionuklidov a následne vypustiť do oceánu.

Grossi vo videu z Fukušimy, ktoré uverejnil na Twitteri, uviedol, že vypúšťanie vody ,,sa uskutoční v úplnom súlade s medzinárodnými normami a pre životné prostredie nebude predstavovať žiadnu hrozbu". Tento plán si totiž vyslúžil kritiku od miestnych rybárov, ako aj Číny aj Južnej Kórey.

Pri pobreží Japonska došlo 11. marca 2011 k podmorskému zemetraseniu s magnitúdou 9,0. Výsledné cunami poškodilo elektráreň natoľko, že došlo okrem iného k prehriatiu troch jej reaktorov. Išlo o najhoršiu jadrovú katastrofu od výbuchu reaktora černobyľskej atómovej elektrárne v roku 1986.

 

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Globálne problémy ŽP