Lubeník: Podľa Kravčíka protipovodňové opatrenia v obci prírode neublížili

07.12 2011, TASR

Lubeník: Podľa Kravčíka protipovodňové opatrenia v obci prírode neublížili

Protipovodňové opatrenia v Lubeníku v okrese Revúca nie sú podľa koordinátora národného projektu Michala Kravčíka v rozpore s ochranou prírody. Ako povedal pre TASR, s ochranármi je pripravený diskutovať o tom, či nebude vhodné lokalitu aspoň istý čas pozorovať. Štátna ochrana prírody totiž skonštatovala, že v obci zlikvidovali mokraď národného významu, hoci bola vyznačená v územných plánoch. Ochranári chcú dať plochu do pôvodného stavu.

Spornú lokalitu za obcou Lubeník si bol dnes pozrieť aj Kravčík. ,,Je otázkou, ako sa na to pozeráme. Aj minule som dostal informácie, kde riešia obnovu krajinu na tom istom princípe zadržiavania dažďovej vody. Tiež spravili obrovské zásahy, bagrovali a po ôsmich rokoch je tam vidieť, ako ohromne tam ožila celá krajina. V Lubeníku sa tiež zlievali vody do jedného miesta a spôsobovali problémy. Toto by skutočne mohlo pomôcť. Keď si to pozrieme historicky, aj táto mokraď podľa mňa vznikla len preto, že tu postavili cestu. Otázne je, čo sa stane, keď tu bude vody viac. Určite sa prídem sem pozrieť aj na jar, aby som sa presvedčil, ako to tu funguje," dodal Kravčík.

Podľa pripravovaného projektu sa má plocha upravená ťažkými mechanizmami vrátiť do pôvodného stavu. Podľa Milana Boroša zo štátnej ochrany prírody to ale bude dlhodobý proces, pretože rastlinné a živočíšne spoločenstvá sa tam vyvíjali veľa rokov. Michal Kravčík chce s ochranármi ešte diskutovať o tom, či nebude lepšie istý čas lokalitu pozorovať. ,,V teréne som sám na vyše štyristo projektov. Nie je jednoduché ich všetky vidieť a skontrolovať. Netvrdím, že ochranári nemajú pravdu pri konštatovaní, že došlo k porušeniu predpisov. Poprosil by som aj ochranárov, aby sa zamysleli aj nad širšími súvislosťami. Nie som presvedčený, že by príroda v tomto prípade utrpela. Na jar chcem naštartovať sériu konferencií so samosprávami, lesníkmi, ochranármi, poľnohospodármi, ale aj užívateľmi, aby si mohli za jedným stolom vysvetliť svoje stanoviská. Doteraz sme sa venovali sektorovej politike a každý si problémy riešil po svojom. Nedávne povodne a terajšie suchá nám ukazujú, že sa nám to vypomstilo. Verím, že keď nás doteraz voda rozdeľovala, neskôr nás bude už len spájať," dodal koordinátor národného projektu protipovodňových opatrení.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky