Lovča: Vďaka novému zbernému dvoru budú môcť objemný odpad odovzdávať celoročne

09.10 2018, TASR

Lovča, 8. októbra - V obci Lovča (okres Žiar nad Hronom) prebiehajú v týchto dňoch práce na výstavbe nového zberného dvora. Obec získala na jeho realizáciu dotáciu vo výške 136. 243 eur z envirofondu, sumou 7170 eur prispieva z vlastného rozpočtu.


Starosta Ondrej Bahno vidí jeho najväčší prínos v tom, že po jeho otvorení budú môcť obyvatelia odovzdávať drevný veľkoodpad po celý rok. ,,Ide o dlhodobo pripravovaný projekt, ktorý začal majetkoprávnym vysporiadaním parcely a potom zhotovením projektovej dokumentácie," priblížil Bahno s tým, že žiadosť o dotáciu podávala obec dvakrát, no až s tou vlaňajšou bola úspešná.

Lokalitu, kde nový zberný dvor budujú, používala obec aj doteraz. ,,Bola to však nespevnená plocha, a keď sa tam pohybovala technika, tak to zle vyzeralo," skonštatoval. Projekt preto počítal s vybudovaním betónovej plochy, kovovej haly, oplotením a osvetlením.

Po vybudovaní a otvorení zberného dvora chcú podľa Bahna posilniť najmä zber veľkoobjemného drevného odpadu z domácností. Ten mohli obyvatelia doteraz odovzdávať len počas jarného a jesenného upratovania. Keďže bol odvoz takéhoto odpadu nákladný, obec vyvinula spoluprácu s firmou, ktorá má spaľovňu na drevný odpad a tá ho odoberá od obce zadarmo.

Nový zberný dvor tak umožní odoberať takýto odpad po celý rok, čím sa podľa starostu eliminujú aj čierne skládky na území obce. ,,Teraz už budeme schopní v priebehu roka zberať takýto odpad na vyhradené miesto s dobrým prístupom tak, že nebude zavadzať ani obyvateľom, ani nám," podotkol Bahno.

Copyright © TASR 2019
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Mestské a vidiecke ŽP Odpady