Liptovský Mikuláš: V školskom areáli v Palúdzke deti vytvoria ovocný sad

10.01 2021, TASR

Liptovský Mikuláš, 9. januára - Záhrada starej mamy vyrastie tento rok v areáli Základnej školy s materskou školou Demänovská v liptovskomikulášskej mestskej časti Palúdzka. V nevyužívanej záhrade chce škola vytvoriť ovocný sad, ktorý bol v minulosti súčasťou vidieckych záhrad a usadlostí. 

Do realizácie eurofondového projektu sú zapojení žiaci školy. ,,Tí získali vedomosti o využívaní záhrad a spracovaní úrody v nich od svojich rodičov či starých rodičov. Žiaci následne pripravili návrhy a modelové štúdie záhrad a sadov," priblížil Ján Sokolský z kancelárie vedenia mesta Liptovský Mikuláš.

Koncept architektonického návrhu spočíva v trasovaní štrkového chodníka do tvaru listu a vytvorení sadových plôch. Na nich sa budú pestovať a prezentovať rôzne druhy bylín, obilnín a okrasných kvetín. ,,Zo severnej strany bude chodník lemovať ovocný sad, v severovýchodnom rohu bude sad dopĺňať zátišie drobných bobuľovín. Z južnej strany chodník obkolesí kríkový sad," vysvetlil Sokolský.

Chodníky budú smerovať k terase, ktorá poskytne priestor na výučbu, hudobné besiedky či rôzne cvičenia.

 

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Mestské a vidiecke ŽP