Preskočit na obsah

Liptovský Hrádok: Skládku TKO Žadovica plánujú na budúci rok rozšíriť

12.05 2021, TASR

Skládku tuhého komunálneho odpadu (TKO) Žadovica plánuje mesto Liptovský Hrádok rozšíriť o štvrtú kazetu. Primátor Branislav Tréger informoval, že výstavba by sa mala uskutočniť v budúcom roku. 

,,Vychádzame z toho, že s odpadmi bude čím ďalej tým väčší problém. Výnimkou nie je ani región horného Liptova. Máme jednu zo skládok, ktorá dodržiava všetky predpísané náležitosti, preto sme požiadali ministerstvo životného prostredia, aby sme ju mohli rozšíriť o dostavbu štvrtej kazety. Tá bola plánovaná už pri začiatku výstavby skládky," vysvetlil Tréger.

Primátor zdôraznil, že bolo potrebné splniť veľa podmienok, čo sa podarilo. ,,Máme súhlasné stanovisko s podmienkami, s ktorými sme počítali - stotožňujeme sa s nimi a sme pripravení ich splniť," podotkol. Ako dodal, je to dobrá správa i pre okolité obce, pretože participácia na prevádzkovaní skládky bude aj v ich záujme.

V roku 2020 bolo na skládke uložených vyše 7797 ton odpadu. Mesto ako majiteľ aj prevádzkovateľ skládky bude musieť uzavrieť súčasné dve kazety. Tieto budú rekultivované, na plochu navozia zeminu a vysadia zeleň. V prevádzke zatiaľ bude tretia kazeta.

,,Štvrtá kazeta otvorí priestor na ukladanie odpadu na dobu, predpokladám, ďalších desať až 12 rokov - ak sa radikálne nebude zvyšovať množstvo odpadu ukladaného na skládku. V rozpočte na tento rok máme vyčlenené financie na zhotovenie projektovej dokumentácie, pracovať začneme aj na záležitostiach týkajúcich sa územného a stavebného konania," ozrejmil Tréger. Dôležité podľa neho je tiež, že budú spracovávať aj biologicky rozložiteľný odpad a odpad kuchynského charakteru v rámci fermentačnej linky.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Odpady