21.03 2023, Enviroportal
Zvýšiť povedomie o význame a dôležitosti všetkých typov lesných ekosystémov, ich ochrane, zdravotno-hygienickej funkcii a trvalo udržateľnom hospodárení si dal za cieľ Medzinárodný deň lesov, ktorý si dnes pripomíname.
Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov vyhlásilo 21. marec za Medzinárodný deň lesov v decembri roku 2012. Každoročne vyzýva predstaviteľov krajín po celom svete, aby vyvinuli úsilie a zapojili svojich obyvateľov do aktivít zvyšujúcich záujem o potrebu ochrany lesov v ich blízkosti, ale aj po celom svete.
Zdravie človeka a zdravie lesov sú vzájomne neoddeliteľne prepojené. Aj preto téma Medzinárodného dňa lesov v roku 2023 znie „Lesy a zdravie“ a poukazuje na fakt, že rekreačné využívanie lesov významne prispieva k regenerácii fyzickej a psychickej vitality človeka.
Blahodarné účinky zelene začala využívať japonská vláda v 80. rokoch 20. storočia, keď sa snažila zlepšiť zdravotný stav svojich obyvateľov. Vymysleli pojem ,,shinrin-yoku“, ktorý by sme mohli voľne preložiť ako kúpanie sa v lese. Táto praktika spočíva v prechádzkach v prírode a hlavným cieľom je uvoľniť stres a napätie, a zlepšiť náladu.
Predpokladá sa, že viac ako 30 % nových chorôb hlásených od roku 1960 môžeme pripísať zmenám vo využívaní pôdy vrátane odlesňovania. Práve odlesňovanie závažne ovplyvňuje zdravie ľudí, ktorí priamo závisia na lesoch, ako aj obyvateľov mestských a vidieckych oblastí, keďže zvyšuje riziko prenosu chorôb od zvierat na ľudí.
Rovnako rozsiahle vedecké štúdie potvrdzujú, že aj krátke zotrvanie v blízkosti stromov a zelene má kvantifikovateľné zdravotné prínosy pre človeka – pomáha pri prevencii chorôb vrátane kardiovaskulárnych a respiračných problémoch, cukrovke, vysokom krvnom tlaku a duševnom zdraví.
Lesy pokrývajú viac ako tretinu európskeho územia. Na rozdiel od celosvetového poklesu výmery lesov, lesnatosť Slovenska dlhodobo mierne rastie. Pred sto rokmi bola iba 31 %, v súčasnosti dosahuje lesnanosť až 41 % územia Slovenska, čo je výrazne viac ako podiel výmery lesov v Európe.
Až 63 % z celkovej výmery lesných pozemkov na Slovensku sa nachádza v sústavách chránených území s cieľom zachovania biodiverzity.
Podľa Správy o stave európskych lesov 2020 je Slovensko 13. najlesnatejšia krajina spomedzi 43 európskych štátov, s vyššou lesnatosťou, ako je priemer Európy (34,8 %), resp. EÚ-28 (38,3 %).
Viac informácií: Vývoj plôch lesných pozemkov
Chrániť a udržiavať lesy pre seba a budúce generácie je dôležité z mnohých dôvodov:
Okrem dlhej prechádzky v lese, existujú aj ďalšie spôsoby, ako sa dnes i po iné dni môžete pripojiť k oslavám Medzinárodného dňa lesov:
Spracoval: Mgr. D. Belicová
Copyright © Enviroportal 2023