Preskočit na obsah

Len málo firiem zo Slovenska uspeje v zahraničí, pomôcť má nový akcelerátor Challenger

04.08 2020,

Bratislava, 3. augusta 2020 - Inovatívne firmy zo Slovenska v porovnaní s podobne veľkými krajinami zaostávajú v získavaní financovania aj expanzii na zahraničné trhy.


Veľa z týchto firiem začína svoju cestu v biznis akcelerátoroch, ktoré u nás spolu s partnermi prevádzkuje konzultačná spoločnosť Civitta. Ich akcelerátormi prešli desiatky začínajúcich firiem vrátane nedávno ocenenej firmy Sensoneo.

Civitta chce „nakopnúť” viac perspektívnych firiem zo Slovenska, a preto spúšťa nový akcelerátor Challenger. Ten má pomôcť rozbehnúť biznis a získať investície pre zelené technológie, ktoré majú potenciál zmierniť dopady klimatickej krízy. Začínajúce firmy sa do neho môžu prihlásiť do 28. septembra na www.challengeraccelerator.com. Záštitu nad programom prevzala prezidentka Zuzana Čaputová.

Príkladom zaostávania inovatívnych slovenských firiem je úspešnosť v prestížnej európskej grantovej schéme EIC. Tento grant doposiaľ získali iba dve firmy zo Slovenska: MultiplexDX, ktorý sa venuje diagnostike rakoviny, a ktorý sa podieľal aj na vývoji slovenského testu na koronavírus SARS-CoV-2. Aktuálne tento grant získala firma Sensoneo, ktorá vyvíja senzory a softvér pre inteligentnú správu odpadov. Tie umožňujú riadiť odpady na základe dát, stransparentniť odpadové toky a optimalizovať odpadovú zvozovú logistiku. Ich technológie sa aktuálne využívajú v 56 krajinách.

Slovensko má na viac
Inovatívne firmy z podobne veľkého Fínska pritom získali už sedemkrát viac EIC grantov ako Slovensko. Prečo je to tak?

„Dôvodom slabej úspešnosti Slovenska sú nedostatky v školstve, vyjadrovanie ekonomických úspechov našej krajiny iba počtom otvorených pobočiek zahraničných výrobných závodov, ale aj chýbajúce sebavedomie a pozitívne vzory,” hovorí Martin Basila, zakladateľ a riaditeľ firmy Sensoneo. „Takmer úplne u nás absentuje viditeľná spolupráca vysokého školstva s firmami. Chýbajú nám školy, pred ktoré sa takpovediac stačí postaviť a odchytávať talenty – jednoducho také nemáme a po talentoch musíme ťažkopádne pátrať,” dodáva.

Slovensko dáva na vedu a výskum iba 0,9 % HDP, čo je najmenej z krajín V4. Pre porovnanie v Českej republike je to okolo 1,8 %. Priemer EÚ je okolo 2 %.

Akcelerátor dokáže pomôcť hneď v začiatkoch
Kým reforma školstva či reštrukturalizácia ekonomiky štátu je beh na dlhé trate, svoj inovatívny potenciál vedia firmy zo Slovenska rozvinúť už dnes prostredníctvom biznis akcelerátorov. Práve v nich odštartovalo svoj biznis veľa úspešných firiem.

„Akcelerátory pomôžu začínajúcim firmám vstúpiť rýchlejšie na trh, získať zákazníkov, partnerov a napokon aj získať investorov pre ďalší rozvoj,” vysvetľuje Eva Šimeková, CEO v spoločnosti Civitta, ktorá pomáha inovatívnym firmám zo strednej a východnej Európy rozbehnúť svoj biznis.

Absolventi akceleračných programov Civitty získali už 700 miliónov eur v investíciách. Medzi najznámejších absolventov programov Civitty patrí napríklad aj firma Bolt.

Akceleračné programy dokážu držať krok s rýchlosťou vzniku inovatívnych firiem. „Rozhodnutia v takýchto firmách potrebujete robiť oveľa rýchlejšie ako v prípade organicky rastúcich firiem. Je takmer isté, že na trhu operujú ďalší inovatívni hráči, ktorí chcú osloviť rovnakých zákazníkov a vy musíte byť tým, pre ktorého sa rozhodnú,” dodáva riaditeľ Sensonea.

Challenger hľadá najlepšie startupy v zelených technológiách
Civitta spúšťa nový akcelerátor Challenger, do ktorého sa môžu prihlásiť firmy, ktoré sa venujú zeleným inováciám a technológiám, ktoré dokážu spomaliť klimatickú zmenu alebo zmierniť jej dopady.

„Akcelerátor Challenger je určený pre inovatívne firmy s potenciálom rýchleho rastu aj za hranicami Slovenska, a ktoré prispievajú k udržateľnosti miest a podnikajú v zelených technológiách,” hovorí E. Šimeková z Civitty.

Viac informácií: www.challengeraccelerator.com
Zdroj: Seesame, s. r. o.

Copyright © 2022

Súvisiace články

Značky

Inovácie Projekty, dotácie