Preskočit na obsah

Ľ. Vačok: EF chce v obciach v okolí Chemka Strážske riešiť prístup k pitnej vode

05.10 2021, TASR

Bratislava 5. septembra – Environmentálny fond (EF) chce v obciach v okolí envirozáťaže bývalej spoločnosti Chemko Strážske riešiť prístup k pitnej vode. V rozhovore pre TASR to uviedol riaditeľ EF Ľubomír Vačok. 

Ministerstvo životného prostredia na základe uznesenia vlády SR požiadalo Envirofond, aby sa pozrel na riešenie situácie s pitnou vodou na východnom Slovensku. ,,Veľa z tých obcí, ktoré sú postihnuté envirozáťažou, nemá prístup k pitnej vode, majú zdroje zo studne alebo privádzajú vody do zásobníkov," priblížil Vačok.

Riaditeľ sa so svojím tímom stretol so starostami dotknutých obcí a prednostami okresných úradov na východe Slovenska. ,,Veľa menších obcí nerozumie materiálom k predloženým výzvam," podotkol Vačok. Na stretnutí im tak vysvetlil úlohu EF, pomoc obciam, proces poskytovania dotácií a odporučil kroky pri podávaní žiadosti o dotáciu na vodovody či kanalizácie.

Uloženie stoviek ton toxických PCB látok v areáli bývalého Chemka Strážske nebolo oficiálne potvrdené desaťročia. Stalo sa tak až po tom, ako išla spoločnosť do likvidácie a priemyselný areál bol podrobený kontrole štátnych orgánov. Veľké množstvo skorodovaných sudov s týmto odpadom našiel v blízkosti areálu aj majiteľ susedných pozemkov.

 

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Environmentálne záťaže Voda Zdravie a ŽP