L. Sólymos ohlásil začatie prác na projekte zvyšovania protipovodňovej ochrany

29.10 2019, TASR

Bratislava, 28. októbra - Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) ohlásil začatie prác na projekte zvyšovania protipovodňovej ochrany proti spätnému vzdutiu Malého Dunaja a Klátovského ramena z Váhu. Prvá etapa si vyžiada 7,5 milióna eur bez DPH.


V pondelok to oznámil spolu s riaditeľom Slovenského vodohospodárskeho podniku z odštepného závodu Bratislava Jozefom Dúczom v Topoľníkoch. Projekt bude financovaný z prostriedkov Operačného programu Kvalita životného prostredia.

Ako uviedol Sólymos, po 20 rokoch dôjde k vybudovaniu hrádze v tejto oblasti. Súčasťou projektu je aj vybudovanie vtáčieho ostrova s menších polostrovov, kde budú hniezdiť vzácne druhy vtákov.

Zákazka sa bude stavať v troch etapách. Podľa zmluvy by mala byť ukončená do 22 mesiacov.

Projekt počíta aj s vybudovaním zátvorného objektu, ktorým bude voda odvádzaná. „Situačne, funkčne a konštrukčne sú objekty riešené tak, aby prietoky z Klátovského ramena do určitej výšky hladiny v Malom Dunaji boli odvádzané gravitačne, respektíve v prípade prekročenia limitných hladín prečerpávané,“ vysvetlil Dúcz. Poznamenal, že priečna hrádza bude situovaná naprieč Klátovským ramenom nad jeho zaústením do Malého Dunaja.

Šéf envirorezortu si myslí, že takéto kroky sú čím ďalej, tým viac potrebné. ,,Nasledujúce roky si budú aj v dôsledku klimatickej zmeny vyžadovať stále nové a kvalitnejšie technické opatrenia. Práve tie musia zabezpečovať ochranu vodných tokov, zadržiavať vodu v krajine, ako i chrániť občanov a ich majetok pred veľkou vodou," povedal Sólymos.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Rezort MŽP SR Voda