Preskočit na obsah

Kyanidom znečistené vody Labe sa dostanú na územie Nemecka v stredu

18.01 2006, TASR

Kyanidom znečistené vody Labe sa dostanú na územie Nemecka v stredu

Drážďany 17. januára (TASR) - Kyanidom znečistené vody rieky Labe sa dostanú na územie Nemecka v stredu. Oznámilo to dnes saské ministerstvo životného prostredia, ktoré v tejto súvislosti vylúčilo akékoľvek nebezpečenstvo pre ľudí a faunu severovýchodného Nemecka.

Na základe doterajších výpočtov bude kyanidom zamorená voda v stredu predpoludním, keď sa očakáva jej prechod na územie Nemecka pri meste Schöna, už značne zriedená - bude obsahovať 0,09 miligramov nebezpečnej látky na liter. Na saskom úseku rieky Labe však nemecké úrady na neurčitý čas zakázali lov rýb.

Únik kyanidu a ekologickú haváriu na strednom toku českej rieky Labe spôsobila minulý týždeň porucha v spoločnosti Lučební závody Draslovka Kolín, kde sa vyrába a spracúva kyanovodík. V tzv. detoxikačnej nádrži odpadovej vody sa pokazila signalizácia plaváka a nádrž pretiekla. Ako včera informovala Česká inšpekcia životného prostredia (ČIŽP) v Hradci Královom, koncentrácia kyanidu bola v Labe prekročená až tridsaťnásobne. Česká štátna norma pripúšťa maximálne 10 mikrogramov na liter.
Na úseku Labe medzi mestami Kolín a Nymburk hromadný úhyn rýb, zapríčinený kyanidom zamorenou vodou, zaregistrovali už minulý štvrtok, ale Praha o nich saské úrady informovala až v pondelok. K úniku chemikálie došlo pravdepodobne už minulý utorok.
Chemický podnik, ktorý ekologickú haváriu spôsobil, už začal rokovať s rybárskymi zväzmi o náhrade škody. Presné množstvo uhynutých rýb ani výška spôsobenej škody zatiaľ nie sú známe.
Kolínska Draslovka môže od ČIŽP dostať pokutu až do výšky 10 miliónov Kč.

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky