Malokarpatské múzeum v Pezinku ponúka virtuálnu návštevu výstavy

16.11 2020, TASR

Pezinok, 14. novembra – Malokarpatské múzeum v Pezinku pripravilo pre svojich návštevníkov novinku a prvý raz v sobotu sprístupní cez internet podujatie k Noci múzeí a galérií.

,,Vyskúšame si takéto online podujatie prvý raz a sprístupníme na kanáli YouTube čerstvo otvorenú výstavu Malé Karpaty fotoobjektívom Stana Jendeka a Jana Šípa. Diváci si prostredníctvom videa budú môcť pozrieť aj autorský výklad umelca," povedal pre TASR Martin Hrubala, riaditeľ Malokarpatského múzea v Pezinku.

,,Aj keď som presvedčený, že múzeum treba navštíviť osobne a nestačí len zdieľať videá a dávať statusy na sociálne siete, predsa len môžeme vďaka virtuálnemu priestoru dávať o sebe vedieť a pozývať ľudí na naše akcie," doplnil Martin Hrubala.

V tento deň, teda 14. novembra, sa múzeá a galérie na Slovensku môžu pripojiť k celoeurópskej iniciatíve La Nuit européenne des musées a priblížiť tak svoju činnosť širokej verejnosti. Kultúrna obec sa aj napriek sťaženým podmienkam spôsobeným pandémiou ochorenia COVID-19 snaží naďalej prezentovať svoje aktivity vo virtuálnom priestore.

Malokarpatské múzeum tiež na svojej webovej stránke ponúka online prehliadky svojich stálych expozícií. ,,Prostredníctvom svojho kanála na YouTube sa prihovárame našim návštevníkom a prinášame aj nové informácie o rekonštrukčných prácach, ktoré tento rok v našom objekte prebiehajú. Zriadili sme tiež e-shop, prostredníctvom ktorého sa dajú nakúpiť suveníry a publikácie," vysvetlil Hrubala.

Okrem iných si možno na e-shope zakúpiť aj publikáciu Malé Karpaty – malé milé hory s fotografiami vystavujúcich umelcov Jendeka a Šípa, so sprievodným textom Stana Bellana, alebo tiež knihu Martina Hrubalu Vinohradnícke lisy v Malokarpatskej oblasti. Práve unikátna a v Európe najväčšia zbierka vinohradníckych lisov je totiž jedným z najväčších "pokladov" múzea.

Malokarpatské múzeum si pred mesiacom pripomenulo 60 rokov od svojho založenia. Vzniklo 17. októbra 1960, no pre verejnosť bolo otvorené o rok neskôr 22. septembra 1961. Vzhľadom na pandemickú situáciu odložilo múzeum na rok 2021 aj podujatia spojené s oslavami svojej šesťdesiatky.

Svoje priestory má pre individuálnych návštevníkov otvorené s podmienkou dodržiavania všetkých protipandemických opatrení. Novinku pripravilo Malokarpatské múzeum aj vo svojej pobočke, v Literárnom a vlastivednom múzeu vo Svätom Jure, kde je od začiatku novembra sprístupnená vynovená expozícia Dejiny mesta Svätý Jur.

,,Posilňujeme zatiaľ náš virtuálny priestor a svoju prítomnosť v ňom. Naučili sme sa tieto veci robiť vďaka tomu, že sme nevideli v súčasne prebiehajúcej pandémii len ohrozenie, ale aj príležitosť vyskúšať niečo nové," doplnil Hrubala.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Podujatie