Preskočit na obsah

KSK pokračuje v Programe obnovy krajiny, pribudli aj ďalšie dažďové záhrady

04.12 2020, TASR

Košice, 3. decembra – Košický samosprávny kraj (KSK) pokračuje v Programe obnovy krajiny. Tento rok v rámci neho vybudovali pri stredných školách a školských zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK spolu desať dažďových záhrad. TASR o tom informovala hovorkyňa KSK Anna Terezková.

Dažďové záhrady pribudli na Above, Zemplíne aj na Spiši. V Košiciach sú na SOŠ Gemerská, Ostrovského, na Strednej automobilovej škole, pri Školskom internáte na Považskej ulici, na Obchodnej akadémii na Polárnej ulici, pri gymnáziách na Šrobárovej a Alejovej ulici, a tiež na SOŠ v Pribeníku, v Prakovciach a v Škole v prírode v Kysaku. Vlani vybudovali päť dažďových záhrad. Podľa predsedu KSK Rastislava Trnku sa to osvedčilo. „Ide o efektívny spôsob, ako zachytávať dažďovú vodu, ktorá neodteká bez úžitku a zároveň má aj edukatívny charakter pre našich stredoškolákov,“ povedal. Práce zahŕňali aj prieskum jednotlivých areálov a vypracovanie projektových dokumentácií. S ich budovaním pomáhali dobrovoľníci z Dobrovoľníckeho centra Košického kraja i stredoškoláci.

Kraj v spolupráci s neziskovou organizáciou Agentúra na podporu regionálneho rozvoja Košice (ARR), ktorej je zakladateľom, v tomto roku chystal aj Akčné plány pre šesť území, tzv. čiastkových mikropovodí. Ide o územia v okolí riek Laborec, Ondava, Hornád a Roňava. Vznikli Vodné rady, ktorých členmi sú zástupcovia samospráv, štátnej správy, lesníci aj poľnohospodári. Ich úlohou bolo definovať problémy v jednotlivých územiach a ponúknuť riešenia. „Vďaka akčným plánom vieme znížiť riziko povodní v našom kraji, navrátiť pôde úrodnosť a zabezpečiť ekologickú stabilitu územia. Obsahujú totiž konkrétne opatrenia, ako napríklad výsadbu stromoradí, zadržiavanie zrážkovej vody, ale aj budovanie dažďových záhrad,“ uviedol riaditeľ ARR Jaroslav Tešliar.

Po odsúhlasení jednotlivých akčných plánov v regiónoch bude vypracovaný Akčný plán Programu obnovy krajiny Košického kraja. Ten sa stane súčasťou pripravovanej Integrovanej územnej stratégie Košického kraja, ktorá je podľa Terezkovej kľúčová pre čerpanie eurofondov v budúcom programovom období 2021-2027.

Na realizáciu Programu obnovy krajiny pre tento rok vyčlenil KSK 100.000 eur. Z nich financoval napríklad aj projekt realizácie vodozádržných opatrení na Strednej priemyselnej škole technickej v Spišskej Novej Vsi, kde má vzniknúť i tzv. zelená strecha.

Copyright © TASR 2021
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena Mestské a vidiecke ŽP Voda