Kremnica: Bohatú históriu mestských lesov približuje nová publikácia

25.06 2019, TASR

Kremnica, 21. júna - Bohatú históriu kremnických mestských lesov, ktoré píšu viac ako 690-ročnú históriu, približuje nová tristostranová publikácia. Mestský podnik ju vydal pri príležitosti minuloročného okrúhleho výročia svojho založenia.


Mesto Kremnica vlastní lesy od svojho vzniku v roku 1328. Dar lesného územia novému mestu sa spomína priamo v privilegiálnej listine. V roku 2018 si tak spoločnosť Mestské lesy Kremnica, s.r.o., pripomenula 690. výročie svojej existencie a zároveň oslávila štvrťstoročie od reprivatizácie lesov mestom Kremnica.

Podľa riaditeľa spoločnosti Karola Mutňanského boli výročia dobrou príležitosťou na vydanie publikácie. „Knihu vydávame až teraz, v roku 2019, ale čakanie, myslím, stálo za to. Na knihe sme si dali naozaj záležať. Nie je to klasická propagačná publikácia, ale kvalitné historické dielo s nádhernou grafikou," skonštatoval Mutňanský.

Kniha sa zaoberá stredovekom, raným novovekom, obdobím 19. storočia i vývojom v 20. storočí, s výnimkou obdobia medzi rokmi 1948 - 1989, kedy kremnické lesy patrili štátu. Hlavné texty knižky sú popretkávané menšími podkapitolami venovanými rôznym zaujímavostiam spojeným s kremnickým lesníctvom. Ide o povesti, lov v stredoveku, lesy a zbojníctvo alebo vzťah k prírode a k lesom významných osobností mesta Zechentera-Laskomerského a Jána Kollára. Podľa Mutňanského je to vedecká práca, ktorá má však slúžiť aj laickej verejnosti.

„Je to prvá monografia mestských lesov, preto v nej musia byť historické fakty. Aby však bola kniha zaujímavá aj pre bežných čitateľov, vložili sme do nej medzikapitoly o zaujímavostiach z každodenného života v minulosti. Aby bola kniha ešte pútavejšia, je v nej vyše sto obrázkov,” doplnil hlavný autor knihy, historik Daniel Haas Kianička.

Knihu verejnosti predstavia v stredu 26. júna o 16.00 h v Mestskom kultúrnom stredisku v Kremnici. Pokrstí ju Marián Číž, emeritný riaditeľ múzea vo Svätom Antone.

Mestské lesy Kremnica, s.r.o., spravujú približne 9700 hektárov lesnej pôdy, čím sa po Košiciach radia na druhú priečku vo veľkosti mestských lesov na Slovensku. Podnik poskytuje prácu stovke pracovníkov a zisk z hospodárenia tvorí značnú časť rozpočtu mesta Kremnica. Hospodári trvalo udržateľným spôsobom, v súlade s prírodou a tradičnými lesníckymi postupmi.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Informačné zdroje Les