Preskočit na obsah

Krajina Podpoľania stráca svoj typický ráz, tvrdia ochranári prírody

19.05 2022, TASR

Zvolen 18. mája – Krajina Podpoľania stráca svoj typický ráz, tvrdí to Správa Chránenej krajinnej oblasti – Biosférická rezervácia Poľana. V stanovisku, ktoré TASR poskytla Miriam Turayová zo správy, informujú, že na krajinu je vyvíjaný neudržateľný tlak. 

Ako dodáva, políčka i rozptýlené laznícke osídlenie pomaly a nenápadne miznú. Pripomína, že krajina znáša požiadavky ľudí a mení sa pod ťarchou množstva zásahov. Podľa nej sem patria rodinné bungalovové domy, škandinávske drevenice a aj ázijské jurty v strede úrodných polí. ,,Osobné záujmy jednotlivcov prevyšujú nad verejným záujmom a veľakrát aj nad zákonom," zhrnula.

Poznamenala tiež, že pre súčasnú situáciu zvolala správa stretnutie odborníkov v oblasti územného plánovania regiónu Podpoľania. Zúčastnili sa na ňom zástupcovia z Ministerstva životného prostredia SR, Banskobystrického samosprávneho kraja i riaditeľstva Štátnej ochrany prírody SR. Účasť mali aj Slovenská agentúra životného prostredia, stavebné úrady i samosprávy. ,,Otvorená diskusia sa venovala téme tvorby krajiny v 21. storočí, ekologickým aspektom územného plánovania a legislatíve," podotkla.

Turayová zdôraznila, že konkrétne riešenia je možné uskutočniť už aj v súčasnosti. ,,Prísnejšie a podrobnejšie skúmať kumulatívne vplyvy na krajinu, ktoré zohľadňujú globálny dosah i lokálne vzťahy," konštatovala a doplnila, že územné plány treba pripravovať s dlhodobou perspektívou a chrániť tradičný vzhľad krajiny. Brať na zreteľ je tiež potrebné najmä zákony prírody, rešpektovanie záplavových území, zosuvy i klimatickú zmenu. ,,Rešpektovať treba aj miesta na oddych a rekreáciu, plochy na hospodárenie, ako aj kultúrno-spoločenské tradície a históriu regiónu," ukončila.

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Mestské a vidiecke ŽP