Košice: Na workshope predstavili možnosti redukcie odpadu na úrade i v meste

15.01 2020, TASR

Košice, 14. januára – Zvýšiť povedomie a rozvíjať aktivity v prospech životného prostredia a redukcie odpadu bolo zámerom utorkového workshopu v Košiciach. Určený bol pre zástupcov košických a prešovských samospráv. Predstavili im možnosti, ako môžu úrad a mestá redukovať svoj odpad.


Pre TASR to uviedla Jana Šťastná z Veľvyslanectva Holandského kráľovstva. Cieľom workshopu bolo tiež motivovať zástupcov rôznych organizácií a dať im praktické rady, ako riešiť niektoré problémy. „Veríme, že proces zeleného verejného obstarávania na Slovensku napreduje a čoraz viac produktov a služieb sa bude takto obstarávať, čo bude prijateľnejšie k životnému prostrediu,“ povedala pre TASR Martina Ľuptáková z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky (INCIEN).

Ako hovorí, najdôležitejšie je zamyslieť sa nad odpadom a uvedomiť si, že „najlepší odpad je žiadny odpad“. Podľa nej ho nestačí len separovať či recyklovať. „Treba sa zamyslieť nad tým, ako tvoriť menej odpadu a či naozaj potrebujeme všetko, čo si kupujeme, alebo či príliš neplytváme jedlom,“ spresnila.

Jedným zo spôsobov zlepšenia politiky odpadového hospodárstva môže byť zo strany samospráv napríklad aj delegovanie vlastných ambasádorov, ktorí budú šíriť osvetu. „Mesto tiež môže uľahčiť občanom separovať a tvoriť odpad, či prísť s novými inováciami, ako s ním nakladať,“ uviedla Šťastná.

Pripomenula, že uvedené veľvyslanectvo získalo ocenenie za najudržateľnejšiu holandskú ambasádu na svete, čím inšpirovalo ďalších. „Napríklad odmietame plastové balenia a odpady, snažíme sa kompostovať a vyberáme si takých dodávateľov čistiacich prostriedkov, ktorí ich čapujú. Ide naozaj o malé kroky, ktoré môžu viesť k veľkým zmenám a výsledkom,“ dodala.

Viceprimátor Marcel Gibóda povedal, že na košickom magistráte pracuje približne 400 ľudí. Priznal, že neseparujú do takej miery, ako by mohli a chceli. Zlepšiť to plánujú v tomto roku. „Chceli by sme ukázať, že sme príkladom pre iné podniky v meste a zároveň aj pre súkromné osoby, teda obyvateľov mesta. To je aj najväčším školským obvodom – materské a základné školy sú nositeľmi myšlienky, ktorú môžu vštepovať mladej generácii a cez ňu aj rodičom,“ uviedol. Ako pripomenul, mesto Košice sa chce stať takzvaným zeleným mestom a získať titul Európske hlavné zelené mesto 2023.

Podľa jeho slov Košice čakajú v roku 2021 veľké výzvy. Okrem zmien zákonov súvisiacich so životným prostredím sa končí aj zmluvný vzťah so spoločnosťou Kosit. „Prirodzene, musíme prísť s novým spôsobom, ako sa postavíme k spracovaniu, zberu a recyklácii odpadu. Tento rok bude slúžiť na diskusiu a vytvorenie základu na súťaž (verejnú, pozn. TASR), ako strategicky pokračovať ďalej,“ dodal Gibóda. Priestor na riešenia otázok v oblasti odpadového hospodárstva vidí aj v spolupráci s mestom Prešov.

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Odpady Podujatie