Preskočit na obsah
X Vážení používatelia Enviroportálu,
dovoľujeme si vás upozorniť, že z dôvodu plánovanej odstávky budú 12. 12. 2022 nedostupné všetky poskytované služby. Ďakujeme za pochopenie. Tím Enviroportálu

Kolekcia kopytníkov v bojnickej zoo sa rozrástla o samicu somára domáceho

16.08 2022, TASR

Bojnice 15. augusta – Kolekcia kopytníkov v Národnej zoologickej záhrade Bojnice sa rozrástla o samicu somára domáceho. Dostala meno Jahoda. Narodila sa páru somárov, ktorí sa spásaním podieľajú na projekte Life syseľ.

Informoval o tom hovorca zoo Pavel Procner.

Malá samička je potomkom bieleho samca Snehura, ktorý sa narodil v roku 2003 a 16-ročnej čiernej samičky Jedy. Pár je súčasťou projektu Life Syseľ, do ktorého je zapojená i Národná zoo Bojnice. Jeho cieľom je zabraňovať príbuzenskému kríženiu sysľov pasienkových a zároveň posilňovať populáciu tohto druhu v slovenskej faune. ,,A práve na tomto projekte sa somáre z bojnickej zoo podieľajú. Dokážu totiž vynikajúco spásať sysľoviská. Preto aj naša dvojica sa pričiňuje o toto spásanie. Oba somáre pravidelne opúšťajú brány zoo na tento účel a keď dokončia svoje poslanie, vracajú sa naspäť," dodal Procner.

Copyright © TASR 2022
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody Zaujímavosti