Klíma nás spája

21.05 2020,

Bratislava, 20. 5. - Aj v tomto roku boli všetky mesiace teplotne nadnormálne. Predvídavé obce sa preto v rámci projektu Klíma nás spája začínajú pripravovať na dlhotrvajúce sucho či letné horúčavy.  25 slovenských obcí začalo napriek obmedzeniam s budovaním lokálnych klimatických adaptačných opatrení. Obnovili zahádzaný vodný rigol a premenili ho na kvitnúci ekosystém, vybudovali zberače dažďovej vody a bylinkovú skalku pre opeľovače, začali s obnovou lesného prameňa a mokrade.

Extrémne sucho a rekordne vysoké teploty prinášajú obciam výzvy, ako sa meniacim klimatickým podmienkam prispôsobiť. V rámci projektu Klíma nás spája sa učia svoje prostredie na zmenu klímy adaptovať vhodným opatrením, ktoré pomáha zadržiavať vodu, zmierňovať horúčavu či iným spôsobom zvýšiť odolnosť voči novým prírodným podmienkam. Adaptačné opatrenia slúžia aj na vzdelávanie obyvateľov, ktorí sa tak učia, ako môžu zmene klímy prispôsobiť aj svoje obydlia.

„Sme radi, že spoločnosť dm drogerie markt podporila tieto malé lokálne opatrenia. Vďaka nim sa môžu obce zamyslieť nad prípravou na klimatickú zmenu vo svojich obciach, dostať ku informáciám a materiálom, ktoré by si možno kvôli nedostatku času inak nepreštudovali a zároveň sa odvážiť pustiť aj do väčších opatrení. Zároveň sa vytvoria príklady dobrej praxe, ktoré môžu inšpirovať ďalších," uzatvára Peter Svitek z CEEV Živica, ktorá celý projekt koordinuje. „Čím skôr sa obce začnú témou klimatickej zmeny vážne zaoberať, tým lepšie budú pripravené a majú šancu dopady zmeny klímy zmierniť," myslí si Peter Svitek.

Obce v rámci projektu absolvovali trojdenný kurz o lokálnych klimatických opatreniach s expertkou na adaptačné opatrenia, získali potrebnú metodiku a skúsených koordinátorov z radov dobrovoľníkov dm drogerie markt, ktorí im s realizáciou opatrení pomáhajú. V pláne sú zelené steny, ktoré budú tieniť a ochladzovať materskú škôlku a základnú školu, akvapónia na chov rýb a pestovanie zeleniny pre školskú kuchyňu, komunitná záhrada, kvitnúce lúky v meste či mobilná zeleň, ktorá sa bude využívať ako živá klimatizácia na verejných podujatiach.

„Už dlhšie sme uvažovali, že nainštalujeme na altánok v areáli Materskej školy, kam sa chodia deti hrať i učiť, systém na zber dažďovej vody, aby im mohli pani učiteľky ukázať, ako lepšie hospodáriť s vodou a spolu ju využívať na polievanie. Zároveň chceme deťom umožniť učiť sa, spoznávať i starať sa o bylinky, ktoré sú užitočné nielen v kuchyni a pre zdravie, ale aj pre rôzne opeľovače. Sme preto radi, že tieto opatrenia môžeme realizovať. Už sa nám podarilo vybudovať nový plot, namontovať žľaby na altánok, založiť krásnu bylinkovú skalku a vysadiť 2 vyvýšené bylinkové záhony. V jesennom období nás čaká výsadba ovocných krov," hovorí Viera Babicová z Obecného úradu v Podrečanoch.

V obci Chorvátsky Grob časť Čierna voda sa zas podarilo vyčistiť zanesený vodný rigol a objavili v ňom dokonca funkčnú rúru na odvod vody. „V spodnej časti sme osadili betónové tvárnice, aby sa rúra neupchávala, ale privádzala do našej mokrej záhrady vodu. Na brehy rigolu sme položili kokosovú rohož a do nej sme vysadili kvitnúce rastliny a trvalky, ktoré ho skrášlia a zároveň nakŕmia opeľovače," vysvetľuje Ivana Volková z o. z. Themida, ktoré za projektom stojí. „Nakoľko sa voda drží v rigole celoročne, bude zvlhčovať okolie a vytvárať príjemnú mikroklímu," dodáva

Susedský projekt „Záhradný dvor" v Bratislave-Novom Meste vyriešil svoje spoločné pestovanie šalamúnsky. „Zatiaľ sme nainštalovali veľký vyvýšený záhon, do ktorého si susedia po jednom podľa rozpisu prišli zasadiť svoje rastlinky, o ktoré sa zatiaľ na striedačku starajú. Neskôr, keď to situácia umožní, budeme pokračovať odstraňovaním asfaltu, ktorý nahradíme kvitnúcim trávnikom a dovolíme vode vsakovať," zoznamuje nás s plánmi Veronika Gežík, ktorá projekt koordinuje.

V Borinke sa zas pustili do namáhavej práce s ťažkou technikou – rozhodli sa totiž obnoviť zničenú mokraď a studničku. „Sme veľmi radi, že nám obec pomohla a traktorom odtiahla preč veľký kmeň, ktorý spadol práve na studničku. Roky bola zdemolovaná. Toto je jeden z prípadov, kedy je radosť vidieť traktor v lese. Teraz na nás ostáva čistenie od nanesenej hliny, lístia a konárov. Snáď sa podarí obnoviť nádržku a voda sa znovu objaví. Ďalším krokom bude obnova mokrade. Na hrad Pajštún, pod ktorým je prameň i mokraď, chodí polovica Bratislavy, tak sa okrem adaptačného opatrenia na zmenu klímy a príjemného prostredia pre turistov spraví zadosť aj pre ohrozenú salamandru škvrnitú", hovorí Adriana Kušíková z o. z. Pajštún.

Na ZŠ Zlatá 2 v Rožňave osadili pani učiteľky recyklované pneumatiky, ktoré pomaľovali veselými zvieratkami a vysadili do nich nektarodajné kvety, obnovili aj bylinkovú záhradku. V obci Komoča sa stretli so stolárom aj ornitológom, nakúpili už aj potrebné domčeky pre ježka a búdky pre vtáky, ktoré sa stanú súčasťou ich prírodnej záhrady.


Víťazné projekty nájdete na adrese https://www.dm-spolocne.sk/sk/vitazne-projekty-/. Vytvorené opatrenia a informácie nájdete na webovej stránke www.klimaspaja.sk

Zdroj: CEEV Živica

Copyright © 2020

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena Mestské a vidiecke ŽP Mimovládne organizácie