Preskočit na obsah

Samosprávy vyčlenia počas Dňa bez áut viacero oblastí pre chodcov a cyklistov

21.09 2022, TASR

Bratislava 20. septembra – Slovenské mestá a obce vyčlenia počas Dňa bez áut (22. 9.) na celý deň jednu alebo viacero oblastí výhradne pre chodcov, cyklistov a verejnú dopravu. Uviedol to štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Michal Kiča. 

Európsky týždeň mobility každoročne vrcholí Svetovým dňom bez áut. Počas štvrtka majú na vybraných uliciach a námestiach prednosť nemotorizované dopravné prostriedky. Podľa Kiču je dôležité motivovať ľudí k udržateľným spôsobom dopravy, ktoré je ekologickejšie a často aj efektívnejšie a rýchlejšie. ,,Obmedzením využívania dopravných prostriedkov na fosílne palivá znižujeme emisie uhlíka a zároveň prispievame k lepšej kvalite ovzdušia," poznamenal.

Do tohtoročného Dňa bez áut sa zapája skoro polovica zo všetkých prihlásených slovenských samospráv, ktoré sa registrovali do Európskeho týždňa mobility. ,,Spolu s Ministerstvom životného prostredia SR vyzývame verejnosť, aby sa do Dňa bez áut aktívne zapojila, a to aj tým, že nechá auto doma," vyzval generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia Michal Maco.

Prvý medzinárodný deň bez áut sa konal v roku 1999 v Európe ako pilotný projekt kampane Európskej únie V meste bez môjho auta. Od roku 2002 je tento deň súčasťou týždňa mobility.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Doprava Mestské a vidiecke ŽP Významné osobnosti, profily, medzinárodné dni