Každá tretia kontrola SIŽP v prvom polroku 2018 odhalila porušenie zákona

22.10 2018, TASR

Bratislava, 19. októbra - Za prvých šesť mesiacov tohto roka Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) zrealizovala 1406 kontrol dodržiavania envirolegislatívy. V každej tretej odhalila jej porušenie. V piatok o tom informoval jej generálny riaditeľ Róbert Ružička.


,,Najhoršie čísla nám vychádzajú pri ochrane prírody. Z 243 kontrol až 149 preukázalo porušenie legislatívy. Takmer každá druhá kontrola odhalila porušenie pri ochrane vôd, každá štvrtá pri odpadovom hospodárstve," priblížil Ružička. V ochrane ovzdušia inšpektori zistili 51 porušení, pri biologickej bezpečnosti 1 porušenie.

Podľa Ružičku to ukazuje, že porušovanie envirolegislatívy na Slovensku nie je výnimkou. ,,Je najvyšší čas dôsledne uplatňovať environmentálne predpisy. Je potrebné, aby ukladanie pokút bolo adekvátne, aby malo aj represívnu aj preventívnu funkciu vo vzťahu ku kontrolovanému subjektu aj ostatným. Aby sa ukázalo, že porušovanie pravidiel za to nestojí," povedal. Na ukladanie vyšších pokút vyzval aj minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd).

 

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Environmentálna kriminalita