Kapince: Hniezdiace sokoly prerušili práce na elektrickom vedení

09.08 2019, TASR

Z dôvodu hniezdiacich dravcov museli elektrikári prerušiť práce na stožiari, na ktorom sa malo vymieňať elektrické vedenie napätia. Párik sokola lastovičiara sa uhniezdil na stožiari pri obci Kapince v Nitrianskom okrese, v bývalom hniezde krkavca. V neďalekej búdke zase vyviedol tri mláďatá sokol myšiar.


Pracovníci po zistení, že na elektrickom stožiari hniezdia sokoly, prerušili dočasne svoje práce. „Prispôsobili sme svoj harmonogram ich biologickým požiadavkám, o ktorých sme boli informovaní. Vodiče sme demontovali tak, aby bolo minimalizované vyrušovanie hniezdiaceho páru. Ostatné práce, teda demontáž stožiara, budú pokračovať až po tom, ako nám ornitológovia potvrdia, že všetky mláďatá hniezdo opustili,“ povedal Norbert Deák zo Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS).

Podľa slov Jozefa Chavka z Ochrany dravcov na Slovensku sú konštrukcie stožiarov dlhodobo využívané vtáctvom ako bezpečné a vhodné miesta na hniezdenie. Sokol lastovičiar prilieta hniezdiť z ďalekých afrických zimovísk, preto sa uňho tento proces začína o niečo neskôr. „Znášanie vajíčok sa začína v máji a približne po mesiaci sa z nich liahnu mláďatká. Tie potrebujú ďalší mesiac v opatere dospelého páru, kým samy nájdu odvahu vzlietnuť. Veľmi si vážime príkladný prístup spoločnosti SEPS a prispôsobenie prác záujmom ochrany prírody. Podobným spôsobom sme spolu ochránili mláďa orliaka morského, keď sa prispôsobili práce počas výstavby nového vedenia v roku 2016,“ skonštatoval Chavko.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Ochrana prírody