Jelšava: V meste a deviatich obciach stále tečie kontaminovaná voda

28.09 2009, TASR

Jelšava: V meste a deviatich obciach stále tečie kontaminovaná voda

Jelšava 28. septembra (TASR) Mesto Jelšava a ďalších deväť obcí ešte stále zásobujú pitnou vodou cisterny. Stále tam totiž platí zákaz používania a požívania vody z vodovodu, pretože je kontaminovaná.

Podľa slov riaditeľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Rimavskej Sobote Dušana Béreša vodári ešte vo štvrtok 24. septembra prečistili systém, urobili rôzne opatrenia a odobrali vzorky. ,,Výsledky dopadli dobre, a preto požiadali o zrušenie zákazu. V ten deň som vo večerných hodinách dal odobrať vzorky vody aj ja. Z 12 však až 10 nevyhovovalo stanoveným normám, zaznamenali sme aj naďalej zvýšenú hladinu flouranténu," povedal Béreš. Zákaz používania a požívania vody tak pokračuje. V utorok 29. septembra sa má riaditeľ stretnúť s predstaviteľmi vodárenskej spoločnosti a rokovať o ďalších možných opatreniach a riešeniach.

,,Ak všetko dobre dopadne a ďalšie odbery budú vyhovovať normám, vodu z vodovodu by ľudia mohli začať používať vo štvrtok 1. októbra," konštatoval riaditeľ, podľa ktorého treba najmä urobiť opatrenia na odstránenie zdroja kontaminácie a až potom odoberať vzorky vody.

RÚVZ objavil v časti skupinového muránskeho vodovodu zvýšenú hladinu flouranténu, ktorý sa nachádza v ropných produktoch. Od štvrtka 24. septembra preto dovážajú pitnú vodu celkovo pre 7 530 obyvateľov cisterny. Voda je znečistená v meste Jelšava a v obciach Revúcka Lehota, Chyžné, Lubeník, Magnezitovce, Gemerské Teplice, Gemerský Sad, Hucín a Šivetice.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky