Preskočit na obsah

Sakury začali v Tokiu kvitnúť rekordne skoro

15.03 2023, TASR

Tokio 14. marca – Japonsko v utorok oznámilo začiatok kvitnutia čerešní známych ako sakury. V Tokiu začali kvitnúť o desať dní skôr, než je bežné. Takýto skorý začiatok kvitnutia sakúr tam bol zaznamenaný len dvakrát.

Podľa Japonského meteorologického ústavu môže byť rekordne skorý začiatok kvitnutia sakúr nielen dôsledkom klimatickej zmeny, ale aj nezvyčajne teplých marcových dní.

Tokio už 70 rokov vedie oficiálne štatistiky kvitnutia sakúr. Takto skoro začali čerešne v tomto meste kvitnúť len dvakrát – v rokoch 2021 a 2020. AFP pripomína, že miestne úrady začiatok kvitnutia stanovujú podľa konkrétnej sakury nachádzajúcej sa v blízkosti svätyne Jasukuni.

Záznamy o kvitnutí japonských čerešní, ktoré sú jedinečné svojou dlhovekosťou, ukazujú, že priemerný začiatok ich kvitnutia v tejto ázijskej krajine bol počas zhruba 1000 rokov – približne v rokoch 812 - 1800 n. l. – relatívne stabilný. V nasledujúcom období však rozkvitali čoraz skôr.

V čase, keď sú sakury v plnom kvete, zvyknú Japonci v parkoch pod ich korunami usporadúvať pikniky a vítať jar. Kvet čerešne sa považuje za japonský národný symbol.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Klimatická zmena Zaujímavosti