Japonsko: Rádioaktívna voda prestala unikať z japonskej elektrárne

06.04 2011, TASR

Japonsko: Rádioaktívna voda prestala unikať z japonskej elektrárne


Tokio 6. apríla (TASR) Japonským inžinierom sa podarilo zastaviť únik rádioaktívnej vody z poškodeného japonského jadrového reaktora do oceánu. Oznámila to dnes prevádzkujúca spoločnosť Tepco.

Jej hovorca Naoki Cunoda informoval, že pokus spoločnosti upchať trhlinu 1 500 litrami "vodného skla" (kremičitanu sodného) bol po viacerých neúspešných pokusoch podľa všetkého úspešný. Spoločnosť Tepco uzavrela tiež narušené časti pobrežnej hrádze oceľovými bariérami, aby zabránila ďalšiemu úniku kontaminovanej vody do mora.

Rádioaktívna voda prestala unikať japonského času v stredu ráno o 5.38 h (SEČ utorok 21.38 h), povedal hovorca.

Trhlinu v elektrárni Fukušima-I, cez ktorú nekontrolovane unikala voda s vysokým obsahom rádioaktívnych látok do mora, objavili v sobotu, odkedy sa ju snažili uzavrieť okrem iného betónom. V morskej vode v blízkosti elektrárne namerali radiáciu prevyšujúcu vyše 7,5-miliónkrát povolenú hranicu, čo vyvolalo okrem iného obavy o bezpečnosť morských plodov z oblasti.

Zdroj: Associated Press

Copyright © TASR 2020
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky