Preskočit na obsah

Januárová kampaň Zatoč s odpadom sa zameria na udržateľnú módu

03.01 2023, Enviroportal

Nový rok 2023 začína s výzvou Čo ukrýva môj šatník.

V našich šatníkoch sa často ukrýva nepovšimnuté oblečenie, ktoré dlhé roky čaká na svoju príležitosť, pomyselnú „minútu slávy“. Zároveň však nakupujeme nové a nové kúsky s odôvodnením, že „nemám čo na seba, nedá sa to skombinovať, viažu ma predsavzatia alebo spomienky, čo ak sa to raz zíde“.

A skrine sa zapĺňajú ďalej.""

Keď je móda problém

Ročne sa vo svete vyrobí asi 80 miliárd kusov oblečenia, pričom až 80 % z nich putuje na skládku. Textilná výroba, ako jedno z najznečisťujúcejších odvetví, vyprodukuje 1,2 miliardy ton CO2 ročne, čo je viac emisií ako z medzinárodných letov a námornej dopravy dokopy.

Pokiaľ sa vývoj nezmení, predpokladá sa, že do roku 2030 vzrastú emisie z tohto sektora až o 60 %.

Už ste niekedy premýšľali nad tým, koľko vody sa spotrebuje na výrobu bavlneného trička? Toľko, koľko vypije človek za 3 roky svojho života – 2 700 litrov.

Rýchla móda ako hrozba

Tzv. fast fashion (rýchla móda) ponúka tisíce štýlov a najnovších trendov, nový tovar na sklade je každých pár dní. Typické sú pre ňu lacné a nekvalitné materiály, navyše sa pri praní uvoľňujú mikroplasty, ktoré nezachytia ani čistiarne odpadových vôd.

Zatiaľ čo tzv. fast fashion je teda neprehliadnuteľným problémom pre našu planétu, slow fashion môže byť jeho riešením.

Čo je „slow fashion“ (pomalá móda)?

Spomaľuje životný cyklus oblečenia, proces jeho výroby, nákupu, nosenia a následného vyradenia. Cieľom je zvýšiť životnosť oblečenia a jeho kvalitu. Pomalá móda by sa mala stať dôležitou súčasťou nového konceptu obehovej ekonomiky, kde je oblečenie a textil v obehu tak dlho, ako je to len možné. Znižujú sa tak nároky na nové prírodné zdroje na jednej strane, a tiež množstvo vzniknutého odpadu na strane druhej.

Čo je „upcycling móda“?

Ide o znovupoužívanie odpadu, nie o jeho rozloženie na rôzne druhy materiálu ako pri recyklácii. Na rozdiel od priemyselného spracovania si tento proces nevyžaduje ďalšiu energiu či vodu, iba kreativitu. V móde to znamená, že sa zo starých kúskov oblečenia vyrobia nové. Nekončia v koši, zostávajú v obehu a predlžuje sa ich životnosť.

Aká je situácia na Slovensku?

Každý z nás ročne vyhodí v priemere 4 – 12 kg šatstva. Na oblečenie míňame stovky eur ročne. Traja z desiatich Slovákov nové kúsky dokupujú každý mesiac. Viac ako polovica Slovákov priznáva, že má plný šatník, ale napriek tomu stále „nemá čo na seba“. 53 % našincov má problém s výberom oblečenia, pretože ho nevedia správne kombinovať, a tak si pravidelne dokupujú nové kúsky. V tomto začarovanom kruhu plnom plytvania sa točia viac ženy ako muži a najmä mladí do 24 rokov.

K mesačnej frekvencii nákupov sa priznávajú prevažne ženy, najmä vo vekovej skupine 35 – 44 rokov. Dvaja z desiatich mužov kupujú oblečenie raz za pol roka. V obchodoch s oblečením nechávajú ženy aj muži približne rovnako veľa peňazí. Tretina do 300 eur ročne a 22 % Slovákov do 500 eur.

Polovica z nás, hlavne ženy, oblečenie pravidelne triedi. Najčastejšie ho posúvame známym a rodine alebo ho darujeme rôznym organizáciám. 7 % z nás nepotrebné veci jednoducho vyhodí. Upcyklovaniu, výrobe nového oblečenia, či iných výrobkov z už vytriedeného oblečenia, sa venujú iba 2 % populácie.

Výzva: Móda sa už nenosí!

V prvom mesiaci nového roka 2023 sa zameriame na udržateľnú módu. Ak ste si dali predsavzatie vytriediť šatník a kupovať len naozaj potrebné oblečenie, teraz nastal čas začať. Napr. aj s výzvou Čo ukrýva môj šatník.

Znenie januárovej výzvy je nasledovné:

  1. Nájdi si čas a venuj chvíľu svojmu šatníku. Prečítaj si zásady, ako môžeš šatník, ale aj seba, odľahčiť od prebytočných vecí.

  2. Oblečenie, ktoré ti nie je dobré a ktoré nenosíš, posuň ďalej (charita, swap, kamaráti a rodina pod.).

  3. Odfoť svoje vytriedené oblečenie a napíš nám, aký ďalší osud si mu pripravil.

Už teraz sa tešíme na vaše šatníky!

Garantom januárovej výzvy je Fashion Revolution Slovakia, medzinárodné hnutie, ktoré bojuje za transparentný, etický a udržateľný módny priemysel.

Registrácia do kampane prebieha na tomto linku: https://www.ewobox.sk/sazp/zatoc-s-odpadom/moda-sa-uz-nenosi

Vyhodnotenie decembrovej výzvy k originálnym a zároveň environmentálne zodpovedným vianočným darčekom je zverejnené: https://www.ewobox.sk/clanok/najlepsie-darceky-su-zazitky

ZATOČ S ODPADOM

Zdroj: SAŽP

Copyright © Enviroportal 2023

Súvisiace články

Značky

Environmentálna výchova a vzdelávanie Udržateľná spotreba a výroba