Preskočit na obsah

Inštitúcie EÚ majú novú smernicu o pitnej vode; vyšli v ústrety občanom

20.12 2019, TASR

Brusel, 19. decembra - Európska komisia vo štvrtok privítala predbežnú dohodu o prepracovanej smernici o pitnej vode, ktorú v stredu Štrasburgu dosiahli vyjednávači Európskeho parlamentu a Rady EÚ.


Politická dohoda je založená na návrhu prijatom Európskou komisiou vo februári 2018 - revízii smernice z roku 1983 -, čo bolo priame nadviazanie na európsku iniciatívu občanov s názvom Právo na vodu (Right2water). Táto vôbec prvá občianska iniciatíva, ktorou sa eurokomisia zaoberala (v marci 2013), sa zameriava na zlepšenie kvality pitnej vody a prístupu k nej, ako aj na poskytovanie lepších informácií občanom.

Eurokomisár pre životné prostredie, oceány a rybné hospodárstvo Virginijus Sinkevičius v tejto súvislosti uviedol, že občania EÚ hlasne a jasne vyzvali Európsku komisiu, aby prišla s legislatívnou iniciatívou na zabezpečenie prístupu k bezpečnej pitnej vode pre všetkých Európanov.

,,Komisia nadviazala na výzvu európskej občianskej iniciatívy vlastným ambicióznym návrhom," opísal situáciu Sinkevičius. Spresnil, že spoluzákonodarcovia - europarlament aj Rada EÚ - vypočuli túto výzvu a poskytli súhlas s modernizáciou pravidiel EÚ na zlepšenie kvality pitnej vody na základe najnovších noriem, zvyšovaním prístupu k pitnej a zdravej vode pre všetkých a zvyšovaním transparentnosti v tomto dôležitom odvetví.

,,Spoločne môžeme a musíme chrániť zdravie a bezpečnosť našich občanov," dodal komisár.

V súčasnosti platí stav, že pitná voda je kontrolovaná na konci potrubia. Nové pravidlá zavádzajú prístup založený na rizikách, ktorý umožňuje ďalšie preventívne a zmierňujúce opatrenia na ochranu zdrojov pitnej vody. Ďalšia zmena v právnych predpisoch umožní verejnosti ľahký - aj cez internet - prístup k informáciám o kvalite a dodávke pitnej vody v ich obytnej zóne, čím sa dôvera v pitnú vodu zvýši.

Text nového právneho návrhu presahuje odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Nové pravidlá EÚ v oblasti ochrany pitnej vody sa stanú globálnymi normami a budú odrážať najmodernejšie technologické inovácie. Majú minimalizovať škodlivé vplyvy znečistenia na ľudské zdravie a na prírodné zdroje, čo je aj v súlade s Európskym ekologickým dohovorom. Budú sa zaoberať aj novými znečisťujúcimi látkami, ako sú mikroplasty, endokrinné disruptory a nové druhy chemikálií (PFA).

Dohoda medzi inštitúciami Európskej únie obsahuje podrobné hygienické požiadavky na materiály prichádzajúce do styku s pitnou vodou a dáva Európskej chemickej agentúre (ECHA) kľúčovú úlohu pri zabezpečení toho, aby sa v potrubiach a kohútikoch, ktoré prichádzajú do styku s vodou, mohli používať iba bezpečné látky.

Táto harmonizácia pravidiel uľahčí hladké fungovanie vnútorného trhu s výrobkami prichádzajúcimi do styku s pitnou vodou a zlepší verejné zdravie.

Dočasnú dohodu z 18. decembra ešte musia schváliť poslanci Európskeho parlamentu a ministri členských krajín (Rada EÚ). Po schválení oboch inštitúcií bude smernica uverejnená v Úradnom vestníku EÚ a nadobudne účinnosť o 20 dní neskôr.

 

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Voda