Preskočit na obsah

Inovátori z NLC vo Zvolene získali cenu za transfer technológií

28.10 2021, TASR

Zvolen 27. októbra – Nosič biologicky aktívneho organizmu pre použitie v ochrane lesa od kolektívu autorov z Národného lesníckeho centra (NLC) vo Zvolene sa stal víťazom v kategórii Inovátor v súťaži Cena za transfer technológií na Slovensku 2020. 

Výsledky súťaže oznámili v týchto dňoch v Bratislave, v rámci druhého ročníka odbornej konferencie s medzinárodnou účasťou COINTT 2021. Ocenený inovátorský prístup sa viaže na zvyšovanie účinnosti biologickej ochrany lesa pred hmyzom, ktorý poškodzuje sadenice vysadené na plochách, najmä po vetrových a lykožrútových kalamitách.

„Používaný bioprípravok využíva užitočnú hubu, ktorá infikuje a následne zlikviduje škodlivý hmyz. V terénnych podmienkach sa prípravok umiestňuje ku kmienkom sadeníc, pričom jeho účinnosť je v prvých dňoch od inštalácie viac ako 90 percent a po troch mesiacoch ešte stále nad 50 percent. Je teda účinný počas celej vegetačnej doby,“ uviedol pre TASR jeden z členov tvorivého tímu Andrej Kunca. „Ide o ekologicky akceptovateľnú metódu ochrany sadeníc pred vybraným premnoženým druhom hmyzu, ktorá je, navyše, finančne efektívna,“ dodal.

Pôvodcovia nápadu oslovili Centrum vedecko-technických informácií SR o pomoc pri jeho patentovaní. S pomocou patentovej poradkyne spracovali patentovú prihlášku pre ochranu nápadu na Slovensku, v Európe a vo svete. Pred časom už tento nápad odkúpila firma, ktorá patrí medzi päť najvýznamnejších spoločností v celosvetovom obchode s prípravkami na ochranu rastlín.

Nosnou témou konferencie COINTT 2021 bolo zvyšovanie povedomia o význame ochrany duševného vlastníctva, transfere technológií a zvyšovaní využívania inovácií v podnikaní. Hlavným cieľom podujatia bolo podporiť transfer technológií a poznatkov zo slovenských verejných vedeckovýskumných inštitúcií do praxe, a to prostredníctvom vytvorenia priestoru pre stretávanie sa vedeckovýskumných pracovníkov s predstaviteľmi komerčnej sféry a možnými investormi.

Copyright © TASR 2023
Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Súvisiace články

Značky

Inovácie Les